W miniony weekend Świnoujście stanęło w obliczu poważnego zagrożenia związanego z tzw. "cofką". Silny wiatr wiejący z kierunku północno-zachodniego i północnego oraz sztorm na Bałtyku spowodowały napór wody, który podniósł poziom wody w kanale portowym. W najbardziej narażonych miejscach umieszczono worki z piaskiem, które pozostaną jeszcze w tych miejscach co najmniej do lutego, ze względu na prognozy meteorologiczne przewidujące możliwość ponownego wystąpienia tego zjawiska.
"Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci" - słowa Wiesławy Szymborskiej, które umieszczone są na jednej z tablic upamiętniających ofiary katastrofy promu MF "Jan Heweliusz", najlepiej obrazują jak ważna jest pamięć o zmarłych. We wtorek, 14 stycznia, wracamy pamięcią do tragicznego rejsu z 1993 roku.
W dniach 16–17 stycznia 2025 roku planowane jest wyłączenie tunelu z eksploatacji. Zatrzymanie pracy obiektu odbędzie się w godzinach nocnych, od 22:00 do 05:00, w celu przeprowadzenia niezbędnych prac konserwacyjnych oraz przeglądu okresowego.
W miniony weekend Świnoujście zmagało się ze skutkami tzw. cofki wywołanej silnym wiatrem i sztormem na Bałtyku. Dzięki zaangażowaniu strażaków, urzędników, straży miejskiej, radnych i Mieszkańców, straty wywołane przez naturę nie są duże, a samorząd nie tylko sprawdził procedury, ale także podniósł kompetencje w zakresie wzajemnej współpracy.
Masz sprawę do radnego? Zobacz, gdzie, kiedy i o której przyjmują radni świnoujskiej Rady Miasta w 2025 roku. Radni przyjmują mieszkańców bez względu na okręg, z którego zostali wybrani.
8 stycznia w godzinach porannych autobus Komunikacji Miejskiej realizował przejazd na linii A na terenie wyspy Karsibór. W pewnym momencie kierowca usłyszał głośny dźwięk uderzenia w szybę pojazdu. Zatrzymał pojazd w najbliższym możliwym miejscu i stwierdził, że stłuczona została boczna szyba pojazdu po prawej stronie, obok przednich drzwi.
Takiego święta Trzech Króli Świnoujście jeszcze nie widziało. Tysiące mieszkańców wzięło udział zarówno w Orszaku Trzech Króli jak i uroczystościach na placu Wolności. Oprócz sceny z barwnymi zespołami, na placu stanęła żywa szopka.
Kuchnia błotna, drewniane domki, mostek, ścieżka zdrowia oraz hamaki – to nowe urządzenia zamontowane na placu zabaw „Kolorowa Papuga” przy ul. Mieszka I w Świnoujściu. Udało się to zrobić dzięki głosom mieszkańców, którzy wzięli udział w budżecie obywatelskim.
Kończą się prace przy ustawieniu kamiennej tablicy w miejscu pochówku prochów kilkunastu mieszkańców Ostswine (dzisiejszego Warszowa), które znajduje się na cmentarzu komunalnym przy ulicy Karsiborskiej w Świnoujściu. Do tej pory stał tam jedynie drewniany krzyż z tabliczką.
W Świnoujściu zarejestrowanych jest 21479 samochodów osobowych zasilanych silnikiem benzynowym, 1453 samochodów osobowych zasilanych silnikiem benzynowym + LPG, 2 samochody z silnikiem benzynowym + CNG, 7904 samochody osobowe z silnikiem tzw. Diesla, 49 samochody osobowe z silnikiem elektrycznym, 428 samochodów osobowych z silnikiem hybrydowym, nie ma samochodów zasilanych wodorem.
Świnoujscy ratownicy medyczni od 1 stycznia dysponują trzecią karetką. Skutkuje to większym bezpieczeństwem dla mieszkańców. - To zasługa bardzo wielu osób i bardzo im dziękuję - powiedział Roman Kucierski, zastępca prezydenta Świnoujścia.
Krzysztof jest pierwszym mieszkańcem Świnoujścia urodzonym w Nowym Roku. Chłopiec urodził się 1 stycznia 2025 roku w Szpitalu Miejskim im. Jana Garduły w Świnoujściu. Kolejne dzieci urodziły się dzień później, to Natalia oraz Kalina.
W dniu 8 stycznia 2025 roku rozpocznie się realizacja Etapu I czasowej organizacji ruchu drogowego w ramach zadania „Przebudowa ulicy Henryka Sienkiewicza w Świnoujściu”. Zgodnie z zatwierdzonym projektem, wprowadzenie nowego układu komunikacyjnego ma na celu umożliwienie przeprowadzenia niezbędnych prac budowlanych, jak również poprawę jakości tej kluczowej nadmorskiej arterii miejskiej, która odgrywa istotną rolę w codziennej komunikacji w Świnoujściu.
Zakończyło się głosowanie na projekty zgłoszone w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2025, a wszystkie oddane głosy zostały przeliczone. Dzięki temu procesowi wyłoniono projekty, które zyskały największe poparcie społeczne i które wkrótce staną się kluczowym elementem rozwoju naszego miasta. Budżet Obywatelski to wyjątkowa okazja, by mieszkańcy mieli realny wpływ na przyszłość Świnoujścia, angażując się w podejmowanie decyzji dotyczących inwestycji, które odpowiadają na rzeczywiste potrzeby lokalnej społeczności.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP) to jedna z największych i najważniejszych akcji charytatywnych w Polsce, której celem jest zbieranie funduszy na zakup sprzętu medycznego. Co roku, w czasie Finału WOŚP, tysiące wolontariuszy wychodzą na ulice, by wspierać tę szczytną inicjatywę. Jeśli zastanawiasz się, jak możesz dołączyć do tej wielkiej akcji i pomóc w zbiórce, warto zapoznać się z kilkoma krokami, które pozwolą Ci stać się częścią 33. Finału WOŚP.
Z początkiem nowego roku mieszkańcy Świnoujścia korzystający z ciepła systemowego odczują ulgę w domowych budżetach. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. (PEC) ogłosiło, że od 1 stycznia 2025 r. zostaną wprowadzone niższe ceny i stawki opłat za ciepło. Jest to już kolejna obniżka wprowadzana przez Spółkę.
Udało się! Jako stowarzyszenie Kierunek Świnoujście i fundacja Speak Up zorganizowaliśmy owocną debatę poświęconą wolontariatowi. Nasi prelegenci byli w formie, a każdy wniósł sporo doświadczenia związanego z wolontariatem i pomocą innym. Frekwencja dopisała, a te dwie godziny dyskusji były po brzegi wypełnione treścią.
W minioną sobotę punktualnie o godzinie 14.00 na Placu Wolności w naszym mieście odbyło się przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju dla jednostek Hufca Ziemi Wolińskiej ZHP i mieszkańców Świnoujścia.
Na dzisiejszej sesji Rady Miasta Świnoujście, harcerze z Hufca Ziemi Wolińskiej przekazali na ręce Prezydenta Miasta Joanny Agatowskiej oraz Przewodniczącego Rady Miasta Ryszarda Teterycza wszystkim mieszkańcom Świnoujścia "Betlejemskie Światełko Pokoju".
DOŁĄCZ DO NAS: