Karsibór
Program wymiany bezodpływowych zbiorników na ścieki
Foto: BIK UM Świnoujście
W Karsiborze odbyło się spotkanie mieszkańców tej części miasta z przedstawicielami Zakładu Wodociągów i Kanalizacji na temat gospodarki ściekami. Głównym tematem była wymiana szamb na nowe, a przede wszystkim szczelne zbiorniki oraz sposób finansowania tej inwestycji. Temat dotyczy także właścicieli innych, choć nielicznych w mieście, posesji, które korzystają z takiego samego sposobu gromadzenia i odbioru domowych ścieków.
- Docelowo w Karsiborze planowana jest budowa sieci kanalizacyjnej, która połączy tę część miasta z miejskim systemem kanalizacyjnym. Inwestycja jest jednak bardzo kosztowna i dlatego została rozłożona na dwa etapy - informuje Robert Karelus, rzecznik prezydenta miasta
Pierwszy etap to budowa przepompowni ścieków wraz z rurociągiem tłocznym do pobliskiej Ognica, bo właśnie tam jest możliwość podłączenie rurociągu do głównej sieci zbiorczej kanalizacji miejskiej. Dodatkowo przy przepompowni w Karsiborze wybudowana zostanie zlewnia ścieków, która będzie mogła odbierać ścieki z wozów asenizacyjnych. Częścią tego etapu jest również wymiana szamb na posesjach. Jeśli to nastąpi i przynajmniej na 80 procentach posesji pojawią się nowe, szczelne zbiorniki, to wówczas odbiór ścieków przejmie ZWiK po cenach takich, jak płacą wszyscy inni mieszkańcy Świnoujścia, to jest według ilości zużytej wody. A właśnie wysoki w tej chwili koszt odbioru przydomowych ścieków, to największa bolączka mieszkańców Karsiborza. Krótko mówiąc – wymiana włączenie się do projektu ZWiK i związana z tym wymiana szamb, oznaczać będą dla mieszkańców niższe ceny odbioru ścieków.
Realizacja pierwszego etapu budowy sieci kanalizacyjnej w Karsiborze przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji planowana jest w przyszłym roku. Dużo zależy jednak od tego, ilu mieszkańców włączy się do projektu. Przede wszystkim oczywiście koszt nowych szamb. Na ich wymianę możliwe jest otrzymanie 50 procent dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Z kolejnych 50 procent, aż 40 procent może być sfinansowane preferencyjną, nisko oprocentowaną pożyczką z WFOŚ. Tym samym właścicielom posesji pozostałoby pokrycie 10 procent kosztów. Osobom o naprawdę niskich dochodach może w tym pomóc Miejskie Ośrodek Pomocy Społecznej.
Otrzymanie środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska jest jednak możliwe tylko wówczas, gdy inwestycję poprowadzi ZWiK. Pieniądze z WFOŚ może otrzymać bowiem tylko jednostka samorządowa, spółka komunalna, a nie pojedynczy obywatel.
Druga możliwość jest taka, że każdy sam sfinansuje nowe szambo na swoim terenie.
Wstępny kosztorys inwestorski wycenia koszt jednego zbiornika na około 7 tys. złotych netto. W tym miejscu należy jednak podkreślić, że jest to tylko bardzo wstępna kalkulacja. Ostateczna cena zależy wyniku przetargu. Na oferty, które zostaną do niego zgłoszone, a więc i cenę, wpływ będzie miało liczba posesji, w których nastąpi wymiana. Wiadomo, że im więcej ich będzie, tym jest duża szansa, że firmy startujące w przetargu obniżą cenę.
Warto też podkreślić, że wymiana przeprowadzona przez ZWiK obejmować będzie również demontaż starego szamba oraz inwentaryzację geodezyjną.
Oferta ZWiK dotyczy nie tylko dzielnicy Karsibór, lecz także innych posesji na terenie miasta, na których nie ma kanalizacji (Przytór-Łunowo i Warszów).
DOŁĄCZ DO NAS: