Piątek, 19 kwietnia 2024r.

Imieniny: Adolfa, Tymona, Leona

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / W Świnoujściu dobrze jest

Małe podsumowanie dobrych wiadomości

W Świnoujściu dobrze jest

Foto: scie24

Przez cały sezon dochodziły do nas informacje o kolejnych wyróżnieniach jakimi honorowano Świnoujście - kąpielisko, Świnoujście - miasto turystyczne, Świnoujście - najpopularniejszy kurort nad polskim morzem. Opierając się tylko na wynikach plebiscytów, można powiedzieć, że Świnoujście jest najlepszym miejscem letniego wypoczynku na polskim wybrzeżu.

Lato dobiega jednak końca i czas zastanowić się jakim miastem jest Świnoujście dla jego mieszkańców. W dalszym ciągu oczywiście wspieramy się zewnętrznymi rankingami i plebiscytami. Okazuje się, że i w tym temacie jest nieźle, a powinno być jeszcze lepiej.

Całkiem niedawno (w lipcu) informowaliśmy o sukcesie Świnoujścia w corocznym rankingu polskich samorządów organizowanym przez dziennik "Rzeczpospolita". W kategorii Innowacyjne Miasto, wśród miast na prawach powiatu, zajęliśmy pierwsze miejsce ex aequo z Poznaniem. Oceniano m.in. działania wpływające na ułatwienie życia mieszkańcom, gościom i inwestorom (dostęp do internetu, możliwość załatwienia spraw za pomocą poczty elektronicznej, ilość sprzętu komputerowego w szkołach, nowe rozwiązania infrastrukturalne, komunikacyjne). W rankingu brano też pod uwagę działania proekologiczne. Świnoujście przyjęło plan gospodarki niskoemisyjnej (PGN), a jego główne punkty to m.in. pozyskanie środków na zakup ekologicznych, hybrydowych autobusów dla komunikacji miejskiej oraz realizowaną już wymianę silników na promach.

Świnoujście to miasto nie tylko innowacyjne ale również bogate. Według rankingu najzamożniejszych samorządów „Wspólnoty” za rok 2013, Świnoujście plasuje się na niezłej 12 pozycji (na 48 ogółem) wśród miast na prawach powiatu. Niezłej, chociaż najgorszej od 10 lat. Sięgając wstecz, od 2003 roku byliśmy już przecież siedem razy na niższych stopniach podium rankingu, w tym cztery razy na drugiej pozycji (ostatnio w 2008 r.). Zamożność per capita w roku 2013 wyniosła u nas 3820,33 PLN. Dla porównania u odwiecznego lidera zestawienia – Sopocie, wskaźnik bogactwa wynosi 5909,18 na głowę mieszkańca. Ranking uwzględnia tylko dochody własne i otrzymywane subwencje. Od całej kwoty odjęto składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą, czyli tzw. Janosikowe. Biorąc jednak pod uwagę, że jednym z głównych i stałych dochodów własnych jednostek samorządowych, są rosnące z roku na rok wpływy z podatku od nieruchomości, można sobie wyobrazić jaka czeka nas rewolucja w rankingu, gdy świnoujski budżet zasilą środki z podatków płaconych przez Polskie LNG po zakończeniu budowy i uruchomieniu terminalu. Początkowo spółka wspominała o 60 mln złotych, całkiem niedawno władze miasta przebąkiwały o równie imponującej kwocie rzędu 40-50 milionów. Jeśli nic się nie zmieni i nadal obowiązywać będą zapisy ustawy z 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, czeka nas prawdziwe Eldorado i żadne obietnice Prezydenta Świnoujścia nie będą wydawały się nierealne.

I na koniec praca. Przypominamy tylko, że według danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie z końca maja, czyli jeszcze przed sezonowym szczytem, stopa bezrobocia w Świnoujściu wynosiła 6,7 proc. Na tle województwa wypadamy zatem naprawdę świetnie – w zachodniopomorskim wskaźnik ten wyniósł średnio 16,4 proc. A zbliża się przecież rok 2015, czas ukończenia licznych inwestycji w mieście, w tym wspomnianego terminalu, nowych hoteli i galerii handlowych. Najlepsze dopiero przed nami.

Autor: /v/
comments powered by Disqus