Sobota, 4 stycznia 2025r.

Imieniny: Tytusa, Anieli, Eugeniusza

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Świnoujście liderem regionu

Finanse

Świnoujście liderem regionu

Foto: BIK UM Świnoujście

Od chwili, kiedy do Polski zaczęły płynąć unijne fundusze aż do połowy tego roku, w całym Województwie Zachodniopomorskim, to właśnie Świnoujście otrzymało najwięcej pieniędzy w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Dane podało Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju na swoim portalu www.mapadotacji.pl.

Jeśli spojrzymy na ogólne kwoty, jakie otrzymały poszczególne miasta i powiaty w naszym województwie, to Świnoujście   z 1,4 mld złotych jest na drugim miejscu. Wyprzedza nas tylko Szczecin, który otrzymał 2,8 mld złotych. Za nami jest natomiast powiat stargardzki (blisko 1 mld zł.).

Przeliczając jednak te kwoty na mieszkańców, zdecydowanym liderem jest już Świnoujście, gdzie przypada 34,5 tys. złotych na jednego mieszkańca. Na drugim miejscu plasuje się powiat pyrzycki (9,8 tys. złotych), a na trzecim kołobrzeski z 8,4 tys. złotych.

- Od samego początku planując kolejne inwestycje, za każdym razem rozważamy możliwości pozyskania funduszy zewnętrznych. Stąd też decyzja Prezydenta Miasta o powołaniu w urzędzie  wydziału pozyskiwania funduszy zewnętrznych,która jak się dziś okazuje była słuszna i przyniosła miastu duże korzyści. – mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta miasta. - Wiele przedsięwzięć, nie tylko inwestycyjnych, realizowanych było właśnie z programów Unii Europejskiej. Nasza aktywność w zakresie pozyskiwania tych środków zaowocowała wyróżnieniami, takimi chociażby jak tytuł laureata rankingu Gazety Prawnej „Europejska Gmina Europejskie Miasto" czy "Zachodniopomorski Lider Rewitalizacji".

Jeszcze z funduszy PHARE miasto pozyskało prawie 8 milionów złotych na zakończenie budowy sieci wodno- kanalizacyjnej w Przytorze, Ognicy i Łunowie. Kolejny ponad milion złotych otrzymaliśmy z funduszy POJAR-owskich na prace związane z usunięciem zanieczyszczeń po wojskach niemieckich i federacji rosyjskiej na basenach Północnym i Mulniku.

Dziś Świnoujście postrzegane jest przez niezależne gremia, media zagraniczne i ogólnokrajowe, jako najprężniej rozwijające się miasto w zachodniopomorskim regionie, o najniższej stopie bezrobocia i o najwyższym wskaźniku środków przekazywanych na inwestycje w infrastrukturę techniczną. Tylko w tej kadencji samorządu, za wysokość środków własnych i zewnętrznych przeznaczanych na inwestycję, aż trzykrotnie Miasto zostało wyróżnione statuetką Kazimierza Wielkiego (2011,2013 i 2014 rok).

Dzięki środkom unijnym powstało lub zostało zmodernizowanych wiele ważnych dla Miasta inwestycji. To między innymi nowoczesna baza rybacka, centralny układ komunikacyjny miasta wraz z przebudową placu Wolności. Swoją historyczną świetność odzyskują też Park Zdrojowy, secesyjne kamienice przy ulicy Hołdu Pruskiego, zrewitalizowany został Park Chopina. Zmodernizowany port jachtowy został uznany za najnowocześniejszy i najbardziej przyjazny żeglarzom nad Bałtykiem. Powstają nowe obiekty sportowe, szlaki turystyczne w tym najdłuższy w Europie transgraniczny ciąg pieszo- rowerowy łączący historyczne cesarskie uzdrowiska po polskiej i niemieckiej części wyspy Uznam, a po drugiej stronie miasta wybudowana została ścieżka rowerowa do niemieckiego Kamminke.

Ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego uzyskaliśmy także fundusze na indywidualne i grupowe szkolenia zawodowe, udzielanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej, połączone ze szkoleniem i doradztwem w zakresie prowadzenia tej działalności, poradnictwo zawodowe oraz pośrednictwo pracy, a także na wspieranie programów z zakresu opieki nad dzieckiem i rodziną. W nowe środki dydaktyczne wyposażane są również miejskie placówki oświatowe.

Powstała Lokalna Grupa Rybacka  "Zalew Szczeciński" obejmująca obszar gmin Świnoujścia, Międzyzdrojów, Wolina i Stepnicy. Ponad 34 mln zł - to kwota dofinansowania, która  przypadła na jej zadania. Ze środków tych korzystać mogą: przedsiębiorcy, w tym rybacy, stowarzyszenia oraz podmioty sektora publicznego, których projekty wpisują się w Lokalną Strategię Rozwoju Obszarów Rybackich.

Dzięki środkom zewnętrznym pracownicy urzędu miasta w Świnoujściu przeszli poszczególne etapy szkolenia, podnoszącego ich kwalifikacje zawodowe. Kursy i szkolenia zostały dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w kwocie około 1, 6 mln złotych. Największą popularnością cieszyły się kursy języków niemieckiego i angielskiego, zarówno w grupach dla początkujących, jak i zaawansowanych. Zorganizowany został również kurs języka migowego.

Z dotacji unijnych korzystają również spółki miejskie. Dzięki temu wymieniona została większość zdekapitalizowanego taboru komunikacji miejskiej, powstała nowa zajezdnia Komunikacji Autobusowej. Zakład Wodociągów i Kanalizacji wybudował nowe kilometry instalacji wodno -kanalizacyjnych, zapewnił meliorację prawobrzeżnej części miasta. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej otrzymało środki na działania proekologiczne, modernizując dzięki temu swoje urządzenia, co zapewnia miastu status jednego z najczystszych pod względem powietrza kurortów.

- Podobnie, jak w innych miastach, ze środków unijnych dofinansowane zostały również inwestycje zewnętrzne powstające w Świnoujściu, a konkretnie budowa terminalu LNG – dodaje Robert Karelus, rzecznik prezydenta miasta.

Autor: BIK UM Świnoujście
comments powered by Disqus