Czwartek, 25 kwietnia 2024r.

Imieniny: Marka, Jarosława, Wasyla

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Głosujemy, bo warto

Budżet obywatelski

Głosujemy, bo warto

Foto: scie24

Jeszcze do 15. września 2014 r. można głosować na jedną z 52 pozytywnie zaopiniowanych propozycji mieszkańców: na co wydać 2 mln złotych z budżetu obywatelskiego. Przypominamy, że każdy mieszkaniec miasta oraz osoba czasowo zameldowana  w Świnoujściu, która najpóźniej w dniu  głosowania ukończyła 16 lat, może oddać tylko jeden głos na jeden projekt. 

- Podczas wyborów do rady miasta, parlamentu itp., dane każdej osoby, która chce oddać swój głos są sprawdzane na liści osób uprawnionych do głosowania. W przypadku głosowania na projektem do budżetu obywatelskiego tak się nie dzieje. Głosujący sam wpisuje swoje dane. Dlatego, aby uniknąć jakichkolwiek zarzutów, że głosowanie jest niewiarygodne, każdy głos będzie weryfikowany – mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta miasta. – Chodzi o sprawdzenie, czy jeden mieszkaniec oddał faktycznie jeden głos, a nie więcej oraz czy osoba, która danej widnieją na karcie do głosowania jest mieszkańcem naszego miasta i ma ukończone 16 lat.

Budżet obywatelski cieszy się zainteresowaniem mieszkańców. Część osób głosuje za pośrednictwem Internetu, przysyłając wypełnione karty do głosowania pocztą internetową. W głosowanie zaangażowali się również autorzy wniosków i sami zbierają głosy wśród mieszkańców na konkretne projekty.

WYKAZ DOPUSZCZONYCH WNIOSKÓW PROJEKTÓW

WYKAZ ODRZUCONYCH WNIOSKÓW PROJEKTÓW

Karty do głosowania oraz lista projektów dostępne są na stronie internetowej Miasta Świnoujście oraz w wyznaczonych punktach, gdzie można oddać swój głos. Zgodnie z Regulaminem, są to:

- Stanowisko Obsługi Interesantów Urzędu Miasta Świnoujście, ul. Wojska Polskiego 1/5;
- Biuro Informacji Turystycznej, Pl. Słowiański 6/1;
- Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Piłsudskiego 15;
- Miejski Dom Kultury, Filia nr 1 – Osiedle Przytór-Łunowo, ul. Zalewowa 40;
- Miejski Dom Kultury, Filia nr 2 – Osiedle Warszów, ul. Sosnowa 18;
- Miejski Dom Kultury, Filia nr 3 – Sołectwo Karsibór, ul. 1 Maja 40.

Głosujemy wrzucając do urny wypełnioną kartę do głosowania.

Pobierz kartę do głosowania: Karta do głosowania.doc, Karty do głosowania.pdf

Swój głos można również oddać drogą elektroniczną lub pocztą. Wystarczy przesłać wypełnioną i zeskanowaną kartę do głosowania na adres bik@um.swinoujscie.pl, albo przesłać na adres Urzędu Miasta Świnoujście (ul. Wojska Polskiego 1/5, 72-600 Świnoujście) karty do głosowania z dopiskiem na kopercie „Budżet Obywatelski  – 2015 GŁOSOWANIE”. Za datę oddania głosu w ten sposób uważa się datę stempla pocztowego.

Ogłoszenie wyników głosowania oraz przyjętych do realizacji projektów i umieszczenie ich na stronie internetowej Miasta www.swinoujscie.pl  oraz w Biuletynie Informacji Publicznej bip.um.swinoujscie.pl nastąpi 19. września 2014 r. Kolejnym krokiem będzie ich wpisanie do projektu budżetu miasta na 2015 rok.

Do realizacji przejdą te projekty, które otrzymają najwięcej głosów i zmieszczą się w kwocie, jaka została przeznaczona na budżet obywatelski, czyli  2 mln złotych.

- Nie oznacza to, że propozycje, które nie zdobędą wystarczającej ilości głosów, aby zostały zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego, zostaną uznane za nieważne dla naszej społeczności – dodaje Robert Karelus– Przeciwnie. Przynajmniej część z nich ma szansę na znalezienie się w budżecie miasta. Jeśli nie przyszłorocznym, to na kolejny rok. Złożone do budżetu obywatelskiego projekty to bowiem dla samorządu dodatkowa informacja, czego oczekują mieszkańcy miasta zarówno w sferze inwestycji,jak i działań prospołecznych.

Ostatecznie wpłynęło 59 wniosków z 60 różnymi projektami. Są wśród nich typowo inwestycyjne, jak na przykład budowa miasteczka ruchu drogowego dla rowerzystów, remont drogi, przebudowa skweru, montaż windy na wieżę widokową, toalety publiczne przy przeprawie „Karsibór”, budowa kładki rowerowo-pieszej przy rondzie w Łunowie i wiele innych. Ale są też propozycje prospołeczne. To chociaż organizacja pikniku folklorystycznego, tygodnia młodych odkrywców czy  jarmarku bożonarodzeniowego z lodowiskiem.

- Po weryfikacji ze wszystkich złożonych wniosków siedem projektów  zostało zaopiniowanych negatywnie – mówi Jerzy Lenda,przewodniczący zespołu ds.budżetu obywatelskiego. – Głównie z powodu kosztów ich realizacji, które przekraczają wysokość budżetu obywatelskiego.

Szczegółowych informacji co do powodów odrzucenia konkretnego wniosku udziela kierownik zespołu ds. budżetu obywatelskiego Jerzy Lenda (Urząd Miasta Świnoujście, ulica Wojska Polskiego 1/5, pokój nr 101, pierwsze piętro, czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 – 15.30).

Autor: BIK UM Świnoujście
comments powered by Disqus