Piątek, 3 maja 2024r.

Imieniny: Marii, Antoniny

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Muzeum ma szczęście do ludzi

Historia Świnoujścia

Muzeum ma szczęście do ludzi

Barbara Adamczewska i Józef Pluciński

Foto: Robert Monkosa

Wczoraj Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu, najmłodsza miejska instytucja kulturalna, świętowało swoje 40 - te urodziny. Dr Józef Pluciński, przez 30 lat pełniący funkcję dyrektora muzeum oraz Pani Barbara Adamczewska, od dekady zarządzajaca placówką, podziękowali przyjaciołom, którzy przez te lata angażowali sie w jego rozwój. 

Podczas uroczystości dr Pluciński przedstawił gościom najważniejsze wydarzenia z życia solenizanta, a my za świnoujskim historykiem chcielibyśmy przybliżyć naszym czytelnikom historię miejskiego muzeum.

Nasze muzeum nie jest pierwszym w dziejach Świnoujścia. W 1911 roku niemiecki kronikarz i historyk Robert Burkhardt powołał pierwsze muzeum regionalne, które w 1932 roku przeniosło swoje zbiory do budynku byłego ratuszu. Niemieckie muzeum istniało do 1944 roku, potem eksponaty spakowano i wywieziono w nieznanym kierunku. Do dziś ich losy są nieustalone.

Po 1945 roku nowa społeczność zasiedlająca Świnoujście nie przywiązywała wagi do pozostałości po niemieckiej historii miasta. Przełom nastąpił dopiero pod koniec lat 50-tych. Na mocy dekretu rządowego powstał program odbudowy portu, miasta i uzdrowiska, co skutkowało osiedlaniem się w Świnoujściu młodych, wykształconych ludzi. W latach 60-tych narodził się ruch kulturalno-społeczny, którego owocem jest m. in. FAMA. Powoli budził się także patriotyzm lokalny, a mieszkańcy zapragnęli poszukać więzi z tym terenem. Pierwsza izba pamięci powstała w bibliotece. Następnie postanowiono przenieść eksponaty do budynku dzisiejszego muzeum. W tym okresie działał tu również OSIR, Wydział Kultury, Urząd Statystyczny oraz Urząd Stanu Cywilnego.

Dr Pluciński, pierwszy dyrektor placówki, przybył do Świnoujścia w 1973 roku. W muzeum były zatrudnione już dwie osoby - biolog, pani Joanna Piotrowska oraz pani Naskrętowska, woźna. W 1973 roku pozycja "muzeum" została wpisana do budżetu miasta, a od stycznia 1974 roku w budynku rozpoczęły się w prace remontowe. Oficjalne otwarcie pierwszego muzeum nastąpiło 26 października 1974 roku o godz. 17:00. Nie było jeszcze wielu eksponatów miejscowych - część pochodziła z Muzeum Narodowego w Szczecinie, część z Wolińskiego Parku Narodowego oraz od osób prywatnych. Po otwarciu o-dnotowało znakomitą frekwencję - w trzy tygodnie odwiedziło je około 10 tys. osób! Kolejne lata obfitowały w liczne remonty, rozbudowę i pozyskiwanie nowych eksponatów.

W 2004 roku dyrektorem placówki została pani Barbara Adamczewska. Przed nowym zarządcą stanęło pytanie o dalszą koncepcję rozwoju instytucji, uwzględniającą edukacyjną misję muzeum.

W tym samym 2004 w budynku wybuchł pożar. W tamtym okresie pozyskano materiały Andrzeja Wrońskiego, dzięki czemu udało się odtworzyć zaginione kroniki. Zakupiono również pierwszą kolekcję 416 pocztówek starego Świnoujścia. W 2005 roku wyremontowno wieżyczkę budynku, a rok później powstało archiwum. W 2007 roku powstała pierwsza strona internetowa muzeum, a w 2009 roku pierwsza stała wystawa „Złoto Bałtyku”, na dzień dzisiejszy warta krocie. Przed dwoma laty wremontowano elewację budynku wraz z wymianą stolarki drzwi i okien. Wtedy odbyła się też pierwsza edycja Nocy Muzeum - eksponaty obejrzało 3 tys. osób. Ważnym krokiem w rozwoju placówki było otwarcie ekspozycji "żywej rafy koralowej". W latach 2013-1014 opracowano projekt podświetlenia budynku, a świnoujska instytucja została przyłączona do Północnego Szlaku Bałtyckiego i utworzono w niej Centrum Badań nad Rybołóstwem Dalekomorskim.

A jaka jest przyszłość muzeum? W budynku po byłym ratuszu mogłoby powstać muzeum regionalne. Eksponaty związane z rybołóstwem zostałyby przeniesione na Basen Północny. Takie marzenia ma dyrektor Barbara Adamczewska.

Oficjalną część uroczystości zakończyła projekcja filmu dokumentalnego z 1947 roku pod tytułem "Połowy dalekomorskie", opowiadającego o pracy rybaków z trawlera "Ławica" podczas połowów na Bałtyku. Dr Pluciński podarował muzeum dwie publikacje, a Joanna Agatowska, Wiceprezydent Miasta, przekazała muzealnikom symboliczny czek na kwotę 10 tys. zł.

Autor: scie24
comments powered by Disqus