Środa, 8 maja 2024r.

Imieniny: Stanisława, Lizy, Wiktora

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Mistrzowie Pierwszej Pomocy

Projekt „Bezpieczne Miasto”

Mistrzowie Pierwszej Pomocy

Foto: Organizator

17 drużyn ze świnoujskich szkół wzięło udział w I Mistrzostwach Pierwszej Pomocy Polskiego LNG, które odbyły się 30 września. Uczniowie prezentowali umiejętności, które nabyli wiosną w ramach innowacyjnego projektu Bezpieczne Miasto, którego organizatorem jest Fundacja Razem Bezpieczni oraz spółka Polskie LNG.

Mistrzostwa rozpoczęła nietypowa rozgrzewka. Zawodnicy zajęli miejsca przy 60 fantomach i rytmicznie uciskali klatkę piersiową w rytm muzyki. Ćwiczenie miało za zadanie w sposób sugestywny pozwoli uczestnikom oswoi się z sytuacją udzielania pierwszej pomocy i skojarzy ją z czymś naturalnym, wręcz instynktownym, rytmicznym. Po rozgrzewce przyszła kolej na konkretne zadania z zakresu pierwszej pomocy, takie jak zakładanie opatrunków lub uciskanie klatki piersiowej.

Uczniowie mieli okazję pochwalić się umiejętnościami, jakie nabyli podczas szkoleń zorganizowanych w ramach jednego z modułów projektu Bezpieczne Miasto - Bezpieczna Szkoła. W zajęciach zrealizowanych w ramach projektu wzięło udział ponad 2 tysiące dzieci ze 141 klas. Program lekcji opracowali na potrzeby Bezpiecznego Miasta specjaliści z zakresu dydaktyki, psychologii oraz medycyny i ratownictwa medycznego.

- Wykorzystane podczas projektu metody dydaktyczne są standardem międzynarodowym w nauczaniu pierwszej pomocy. Najpierw uczymy praktycznych aspektów pierwszej pomocy następnie wprowadzamy elementy sprawdzenia umiejętności oraz rywalizacji – tłumaczy Krzysztof Patelak, prezes Fundacji Zawsze Bezpieczni. – Dzięki dostępności dużej ilości sprzętu dydaktycznego (fantomów w projekcie wykorzystano blisko 80) zajęcia mają wymiar niemalże wyłącznie praktyczny, co podwyższa zdecydowanie skuteczność w przypadku zaistnienia konieczności udzielania pierwszej pomocy w rzeczywistości.

Oprócz wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy, uczestnicy Mistrzostw, w ramach części edukacyjnej projektu, zapoznali się również z procesem transportu, skraplania oraz regazyfikacji gazu ziemnego. Wszystko w formie zabawy i zdrowej rywalizacji.

Mistrzostwa Pierwszej Pomocy w kategorii szkół podstawowych (klasy od 1 d 3) wygrał zespół z SP nr 6. Drugie miejsce zdobyli uczniowie Zespołu Szkół nr 4, a trzecie ekipa z „Jedynki”. Wyniki ich starszych kolegów (klasy od 4 do 6) wyglądają następująco: pierwsze miejsce także „Szóstka”, drugie Społeczna Szkoła Podstawowa, a trzecie SP nr 2. Jeśli chodzi o gimnazjalistów, to pierwsze miejsce zdobył zespół „Logosu”, drugie uczniowie z ZSP nr 4, a trzecie przedstawiciele Społecznego Gimnazjum STSG.

Program Bezpieczne Miasto jest działaniem bezprecedensowym, ale jednocześnie kontynuacją dotychczasowej działalność spółki Polskie LNG w zakresie edukacji oraz bezpieczeństwa. Całościowo program objął swoim zasięgiem nie tylko 10 świnoujskich szkół podstawowych i gimnazjalnych (moduł Bezpieczna Szkoła), ale także szpital i służby mundurowe (moduł Kompetentne Służby) oraz wakacyjne wydarzenia plażowe (moduł Bezpieczna Plaża).

- Celem unikatowego w Polsce programu Bezpieczne Miasto jest podniesienie bezpieczeństwa w Świnoujściu, z którym Polskie LNG trwale związało się poprzez swoją inwestycję w terminal LNG – podkreśla Maciej Mazur dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej. – Budowa terminalu to ogromne przedsięwzięcie infrastrukturalne, które siłą rzeczy bardzo mocno ingeruje w życie społeczności lokalnej Świnoujścia. Dlatego stajemy się współodpowiedzialni za to, co dzieje się w mieście. To zupełnie nowy standard w podejściu inwestora do najbliższego otoczenia, który ma na celu pomoc zarówno doraźną, ale i wychowanie nowego pokolenia, świadomego potrzeby niesienia pomocy innym.

Autor: Polskie LNG
comments powered by Disqus