Sobota, 4 maja 2024r.

Imieniny: Moniki, Floriana, Władysława

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Zielona wyspa?

Przestrzeń miejska

Zielona wyspa?

Park Chopina, to przykład klasycznego parku śródmiejskiego.

Foto: Robert Monkosa

Serwis BIQdata opublikował wynik badania udziału terenów zielonych w powierzchni miast Polski. Świnoujście znalazło się mniej więcej w połowie stawki, z wynikiem ponad 21%. Niby nieźle ale to i tak pikuś przy Sopocie, do którego cały czas się porównujemy. Trójmiejski kurort w 58% pokryty jest lasami i zieleńcami.

Świnoujście dobry wynik zawdzięcza ogromnej ilości lasów, które znajdują się granicach administracyjnych miasta. Z dokładnie 21,71 procent, aż 21,1 to właśnie lasy. Parki, osiedlowe zieleńce to raptem 0,6 procenta. W tej kategorii zajmujemy... ostatnie miejsce. To raczej wygląda na marny wynik ale i w przypadku Sopotu, lasy to aż 52 procent całej zieleni. Trzeba pamiętać, że to tylko liczby. Ważniejsze jest to czy mieszkańcy i przyjezdni korzystają z parków. Jakie zdanie na ten temat mają mieszkańcy Świnoujścia i turyści nas odwiedzający?

Mieszkańcy widzą Świnoujście zdecydowanie jako zieloną wyspę. Jednak zapytani gdzie spędzają wolny czas, większość podaje właśnie kierunek otaczających Świnoujście lasów. Trudno się temu dziwić, do dyspozycji mamy wspaniałe tereny Uznamskiego Parku Natury (Natur Park Usedom), rozpościerającego się tuż przy granicy z Niemcami. Z drugiej strony można pojechać do Rezerwatu Paproci czy nawet do Wolińskiego Parku Narodowego. Nie sposób oczywiście nie wspomnieć o ciągle zmieniającym się Parku Zdrojowym, czy dopiero co odnowionym Parku Chopina. Do tego mniejsze skwerki i place zabaw, o ogrodach działkowych nawet nie wspominając. Na dobrą sprawę do terenów zielonych, a zatem służącym do rekreacji wypoczynku itp., powinniśmy także zaliczyć miejską plażę. Jednak tego badania BIQdata nie objęły. A szkoda.

- Poruszając temat udziału procentowego terenów zielonych w ogólnej powierzchni administracyjnej miasta należy wziąć pod uwagę specyficzne położenie Świnoujścia. To sprawia, że choć oficjalnie powierzchnia miasta obejmuje 197,2 km kwadratowe, to jednak z tego tylko 91 km kwadratowych to obszar lądowy, reszta to powierzchnia wód, na których z oczywistych powodów nie ma parków, skwerów itp. terenów zielonych – informuje Biuro Informacji i Konsultacji Urzędu Miasta. - Z rankingu wynika, że autorzy nie wzięli tego pod uwagę i wyliczając procent terenów zielonych dla naszego miasta, przyjęli ogólną powierzchnię, a więc razem z wodami. Wniosek taki można wyciągnąć po przeanalizowaniu podanych danych. Dla przykładu podano, że wszystkie tereny zielone w naszym mieście (lasy, skwery, parki, zieleńce) zajmują 21,7 procent powierzchni. Tymczasem, biorąc pod uwagę tereny lądowe, a nie leżące w granicach miasta akweny, to same tylko lasy zajmują u nas 21,3 procent. Stąd też porównanie Świnoujścia z Sopotem, Katowicami, Zieloną Górą czy też innymi miastami w Polsce, bez rozdzielenia powierzchni wód od powierzchni lądowej nie odzwierciedla stanu faktycznego.

Miasto od lat inwestuje w tereny zielone. Wynika to m.in. z ustawy o uzdrowiskach.

- Tylko w ostatnich latach zrewaloryzowano znaczną część Parku Zdrojowego. Podzielona na dwa etapy inwestycja kosztowała w sumie 14 mln złotych. Kolejna to Park Chopina. Do niedawna co prawda zielony punkt na mapie miasta, ale zapuszczony i uczęszczany przede wszystkim przez właścicieli psów. Dziś to jedno z ulubionych miejsc wypoczynku i rekreacji. Jest siłownia na powietrzu, miejsca do zabaw dla dzieci, gry w boule, szachy, streetworkout. Koszt inwestycji wyniósł 4,2 mln złotych – dowiadujemy się w BIK. A to przecież i tak nie wszystko.

- To stała dbałość o te już istniejące nasze tereny zielone – mówi prezydent miasta Janusz Żmurkiewicz. - A z nowych, większych większych inwestycji w tym zakresie, w najbliższych latach planowane są budowa Zaułku Parkowego, dalsza rewaloryzacja Parku Zdrojowego wraz z melioracją oraz budowa bulwaru wzdłuż Wybrzeża Władysława IV.

Co jeszcze warto poprawić? Turyści zwracają uwagę na słabe oznakowanie parków. Taka informacja, gdzie są place zabaw czy ścieżki rekreacyjne, mogłaby się znaleźć na promie. Wielu podróżnych zwyczajnie nudzi się podczas przeprawy, a taka informacja mogłaby i wzbogacić wiedzę i zabić czas podróży.

Na koniec jeszcze kilka liczb. Powierzchnia naszych parków to 66 ha, zieleńców 17,51 ha, zieleń uliczna zajmuje 84,62 ha, a zieleń osiedlowa 29,57. 20,1 ha zajmuje cmentarz. Ta ostatnia liczba w najbliższym czasie znacznie się powiększy, dzięki poważnej rozbudowie nekropolii, przewidzianej na lata 2015-2017. I jeszcze ciekawostka, zwróciliście uwagę, że w Świnoujściu praktycznie nie ma żywopłotów? W tej kategorii też jesteśmy na szarym końcu.

Autor: Bartek Wutke
comments powered by Disqus