Sobota, 4 maja 2024r.

Imieniny: Moniki, Floriana, Władysława

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Najnudniejsze święto PRL-u

Majowa podróż w czasie

Najnudniejsze święto PRL-u

Foto: Książnica Pomorska

Kto uczęszczał do 7- lub 8-letniej szkoły podstawowej pamięta zapewne klimat wieców i pochodów pierwszomajowych. W zasobach Książnicy Pomorskiej odnaleźliśmy program majówki z 1948 roku. Jednak ten dzień może pamiętać tylko 33 mieszkańców Świnoujścia.

Jakie atrakcje zapewnił mieszkańcom Komitet 1 Majowy? 9:00 - zbiórka w miejscach pracy. Kilka minut na sprawdzenie obecności i ustawienie się w szyku do przemarszu na półgodzinny wiec na Placu Słowiańskim. 10:30 - pochód ulicami miasta. Rozwiązanie pochodu na ul. Batalionów Chłopskich. Wieczorem zabawa ludowa w sali koncertowo-teatralnej. Mogłoby się wydawać, że tego roku mieszkańcy mieli pecha, bo obowiązkowe święto wypadło w sobotę. Nic bardziej mylnego. W PRL-u obowiązywał 6-dniowy tydzień pracy. Prawo do wolnych sobót wprowadzono dopiero w latach 80-tych XX w.

Obecnie 1 maja jest traktowany bardziej jako przedłużenie majowego weekendu, a uroczystości państwowe przygotowane są głównie z myślą o 3 maja, kiedy to świętujemy uchwalenie pierwszej konstytucji. W 1948 roku był okazją do wyrażenia najważnieszych kwestii politycznych. Dobrze ilustruje to zachowany dokument.

Święto 1 Maja, dzień mobilizacji klasy robotniczej i wszystkich sił demokracji i postępu jest manifestacją międzynarodowej solidarności mas pracujących walczących o pokój, wolność i suwerenność narodów. W bieżącym roku najistotniejszą treścią święta mas pracujących w Polsce jest przygotowanie zjednoczenia P.P.R. i P.P.S. w jedną partię klasy robotniczej. W dniu 1 maja masy Polski Ludowej zadokumentują głęboką solidarność z masami ludowymi wszystkich krajów walczących o wyzwolenie społeczne i narodowe, z bochaterską (sic!) walką ludów Grecji, Hiszpanii, Włoch i Chin. Na terenie Powiatu Wolińskiego Święto 1 Maja obchodzić będziemy w Świnoujściu i Międzyzdrojach. Komitet zwraca się do wszystkich obywateli, by już od 30 Kwietnia od godziny 12 w południe do dnia 2 Maja godzina 21 udekorowali domy flagami oraz ozdobili witryny sklepowe barwami narodowymi.

Te czasy pamięta już niewielu świnoujścian. Najstarszą żyjącą mieszkanką jest pani Danuta, która osiediła się tutaj w lutym 1946 roku. Wszyscy pionierzy Świnoujścia zostaną uhonorowani medalem okolicznościowym podczas obchodów 70-lecia polskiego Świnoujścia. 

Autor: scie24
comments powered by Disqus