Środa, 8 maja 2024r.

Imieniny: Stanisława, Lizy, Wiktora

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Mistrzostwa Polski w ratownictwie morskim oraz TERMINALIADA z WOPR i Polskim LNG

Weekend w mieście

Mistrzostwa Polski w ratownictwie morskim oraz TERMINALIADA z WOPR i Polskim LNG

Foto: Organizator

W nadchodzący weekend, 25 i 26 lipca br., najlepsi ratownicy z całego kraju będą walczyć o medale Mistrzostw Polski w ratownictwie morskim. Zawody odbędą się dzięki wsparciu Polskiego LNG, Operatora sieci Plus i LG. Dla spragnionych sportowych emocji przygotowano także widowiskowe konkurencje w ramach Terminaliady - każdy będzie mógł spróbować swoich sił w plażowej rywalizacji i wygrać nagrody.

Zawodnicy o miano najlepszej ratowniczki i ratownika w Polsce rywalizować będą w 8 konkurencjach. W sobotę odbędą się: bieg – pływanie – bieg; wyścig ratunkowy z deską; surf dash; flagi plażowe i bieg po plaży. W niedzielę: wyścig w pływaniu; ironman i ironwoman oraz sprint po plaży. Organizatorzy zapewniają, że ratownicy dadzą z siebie wszystko.

- Zaczynamy od godz. 10. Zapraszamy w sobotę i niedzielę na plażę Unzam. Każdego dnia będą się odbywały eliminacje i finały w poszczególnych konkurencjach. Zwycięską drużynę i dekorację Mistrzów Polski w ratownictwie morskim 2015 poznamy w niedzielę około godz. 13 – mówi Apoloniusz Kurylczyk, dyrektor zachodniopomorskiego WOPR.

Turyści przebywający w Świnoujściu oraz mieszkańcy miasta również będą mogli poczuć ducha rywalizacji, biorąc udział w imprezie „Terminaliada”, która będzie rozgrywana obok areny Mistrzostw Polski. Ideą dwudniowej imprezy jest przedstawienie w bardzo przyjazny, a miejscami również zabawny sposób procesów, jakie będą zachodziły w terminalu do odbioru skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu. Ciekawie przygotowana formuła zabawy pozwoli wczuć się uczestnikom w procesy jakim poddawana jest cząsteczka gazu od transportu metanowcem do Świnoujścia, przez magazynowanie, regazyfikację i sprężanie, aż do transportu gazu rurociągiem do naszych domów.

- Na uczestników czeka wiele wyzwań, dużo atrakcji i moc nagród w trakcie zawodów – zapowiada Maciej Mazur, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Polskiego LNG.

Terminaliada rozpoczynać się będzie w sobotę i niedzielę o godz. 10. Zajęcia na specjalnie przygotowanych stacjach trwać będą do godz. 13. O godz. 13.30 odbędzie się podsumowanie porannego bloku i wręczenie nagród dla najlepszych zespołów. W godz. 15 - 17 odbywać się  będzie kolejna edycja zabawy. O godz. 17.30 w sobotę i w niedzielę nagrodzeni zostaną najlepsze zespoły z popołudniowego bloku. Uczestnicy „Terminaliady” formowani będą w zespoły (co najmniej dwuosobowe), w każdym z nich przynajmniej jedna osoba musi być pełnoletnia. Zespoły rywalizować będą w maksymalnie 7 konkurencjach. Będą zdobywać punkty za najkrótszy czas lub najlepsze wykonanie danego zadania na konkretnej stacji:

  • Stacja 1 - budowa statku do transportu gazu. Zawodnicy mają za zadanie zbudować metanowiec. Oceniane będą odwzorowanie szczegółów, wielkość i proporcje prawdziwego statku. Przypomnijmy, ze wpływające do terminalu jednostki będą miały długość 315 m, a pojemność aż 216 tys. m³ LNG.
  • Stacja 2 – podróż statkiem. Sterowanie metanowcem po trasie między bojami, w płytkiej wodzie. Do tego celu służyć będzie specjalnie wykonana miniatura statku gazowca w skali 1:100.
  • Stacja 3 - budowa rurociągu. Wszyscy będą mogli wczuć się w rolę budowniczych rurociągów na estakadach. Każdy z zespołów będzie miał do złożenia fragment rur wg. specjalnego wzoru. Łącznie na terenie terminalu znajduje się aż 47 km długości różnego rodzaju rurociągów!
  • Stacja 4 - przesyłanie gazu estakadą. Na tej stacji uczestnicy mają przetransportować rurociągiem płynny gaz ze zbiornika w metanowcu do zbiornika na Terminalu. Do tego celu posłużą im zbiorniki z wodą i przewody. Najwięcej punktów otrzymają zespoły, które zrealizują to w jak najkrótszym czasie.
  • Stacja 5 - regazyfikacja czyli zamiana stanu skupienia gazu z płynnego na lotny. Zawodnicy mają za zadanie rozprężyć powietrzem balon aż do granic jego objętości. Pamiętajmy, że zmiana stanu skupienia gazu z płynnego na lotny powoduje jego zwiększenie aż o 600 razy!
  • Stacja 6 - przesył cząsteczki gazu w gazociągu - zawodnicy mają za zadanie przeprowadzić jedną cząsteczkę gazu przez rurociąg (rękaw o długości 15 m). Taką drogę przechodzi cząsteczka gazu transportowana w sieci krajowej, trafiająca do kuchenki w naszym domu. Najszybsze cząsteczki otrzymają najwięcej punktów!
  • Stacja 7 - transport cysternami gazu. Uczestnicy zawodów po zatankowaniu cystern będą mieli okazję wczuć się w rolę kierowcy i pokonać trasę w najkrótszym czasie z zachowaniem warunków bezpieczeństwa.

W ramach „Terminaliady” WOPR i Polskie LNG planuje także przeprowadzić pokazy ratownictwa - w sobotę i niedzielę o godz. 14. Więcej informacji na portalu edukacyjnym spółki: www.lng.edu.pl.

Autor: Organizator
comments powered by Disqus