Poniedziałek, 15 kwietnia 2024r.

Imieniny: Ludwiny, Wacławy, Anastazji

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Zmiany na cmentarzu

Wybrano nowego zarządcę cmentarza miejskiego

Zmiany na cmentarzu

Zabytkowa kaplica na cmentarzu wymaga remontu.

Foto: Robert Monkosa

Dopiero po trzecim przetargu udało się wyłonić nowego administratora cmentarzy komunalnych w Świnoujściu. Dziś prezydent miasta podpisał umowę z konsorcjum firm Remondis i Thomas.

Firmy podzielą się obowiązkami. Remondis zajmie się sprawami administracyjnymi, zaś Thomas ze Szczecina utrzymaniem cmentarza. Konsorcjum zaproponowało kwotę 1 mln 900 tys. złotych. Daje to około 640 tys. na rok działalności.

Do przetargu zgłosiła się jeszcze jedna firma, jednak jej oferta została odrzucona.

Zwycięskie firmy są już znane na naszym rynku. Remondis odpowiada za wywóz odpadów komunalnych oraz utrzymanie porządku na drogach publicznych. Thomas zaś od lat z powodzeniem staruje w przetargach na renowacje i budowę obiektów związanych z rekreacją i zielenią, jak choćby przebudowa Parku Zdrojowego czy plac zabaw przy ul. Malczewskiego.

Przed nowym zarządcą szereg nowych zadań. Przede wszystkim konsorcjum będzie musiało zmierzyć się z brakiem miejsc na pochówki. Miasto zamierza stworzyć nowy cmentarz, jednak jego otwarcie może nastapić dopiero za dwa - trzy lata. Do tego czasu zarządca musi sobie jakoś radzić. Jak? Przede wszystkim zagospodarowując opuszczone i nieopłacone groby. W tej chwili na stronie urzędu miasta  opublikowana jest lista grobów przeznaczonych do likwidacji. Szczegółowy spis można znaleźć tutaj.

Kolejne wyzwanie to uporanie się z segregacją śmieci. Rocznie z cmentarza przy ul. Karsiborskiej wywozi się około 300 ton odpadów. Zgodnie z nową ustawą o gospodarce odpadami komunalnymi, to miasto odpowiada za ich wywóz. Stąd też w zamówieniu publicznym szczegółowe wytyczne dotyczące śmieci. Miasto w całości chce zlecić segregację odpadów nowemu zarządcy. To dodatkowy koszt i problem. Śmieci powinny opuszczać cmentarz już posegregowane. Oznacza to stworzenie małej segregatorni odpadów.

Administrator będzie też musiał utrzymać budynek administracyjny. Wszystkie sprawy związane z pochówkiem będziemy tak jak dotychczas załatwiać w budynku przy bramie głównej cmentarza.

Oprócz cmentarza komunalnego przy ul. Karsiborskiej, konsorcjum będzie też zarządzać cmentarzem w Przytorze.

Umowa obowiązywać będzie do kwietnia 2017 roku.

Firma Hades, która dotychczas zajmowała się administracją cmentarza przy ul. Karsiborskiej skupi się teraz wyłącznie na usługach pogrzebowych. W przetargu nie startowała.

Autor: Bartek Wutke
comments powered by Disqus