Poznaliśmy już kandydatów poszczególnych partii do Parlamentu Europejskiego
"Jedynki" do Europarlamentu
Marek Gróbarczyk (Prawo i Sprawiedliwość) będzie ubiegał się o reelekcję.
Foto: Bartek Wutke
Sześć najważniejszych partii politycznych zdradziło swoich kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Zachodniopomorskim. Część ugrupowań zdecydowała, że z pierwszych miejsc wystartują kandydaci niezwiązani dotychczas z regionem.
Europa + która staruje wspólnie z Twoim Ruchem Janusza Palikota wystawi Pawła Piskorskiego. Polityk znany głównie w Warszawie, do niedawna przewodniczący Stronnictwa Demokratycznego. W przeszłości był m.in. prezydentem Warszawy oraz trzykrotnie posłem na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej. W Parlamencie Europejskim znalazł się w pierwszej kadencji po wejściu Polski do Unii Europejskiej w latach 2004 - 2009. Od 1990 roku reprezentował kilka ugrupowań. Od Kongresu Liberalno - Demokratycznego, przez Unię Wolności aż po Platformę Obywatelską. Z tą ostatnią rozstał się po doniesieniach medialnych dotyczących niejasności w deklaracji majątkowej.
"Jedynką" na liście Platformy Obywatelskiej będzie Dariusz Rosati. Urodzony w Radomiu. Był Ministrem Spraw Zagranicznych w rządzie Józefa Oleksego i Włodzimierza Cimoszewicza. Zasiadał w Radzie Polityki Pieniężnej. W 2004 roku został wybrany do Parlamentu Europejskiego (startował z listy Socjaldemokracji Polskiej). Obecnie jest posłem na Sejm z ramienia Platformy Obywatelskiej. Wcześniej był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Brał udział w tworzeniu koalicji Porozumienie dla Przyszłości skupiającej m.in. SdPl i Partię Demokratyczną.
Nowa partia Jarosława Gowina - Polska Razem zdecydowała się na Marka Zagórskiego. Pochodzi z Kamienia Pomorskiego. Pracował jako sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi zarządzanym przez Andrzeja Leppera. W 2001 roku został wybrany do parlamentu z listy Platformy Obywatelskiej. W ostatnich wyborach prezydenckich brał udział w pracy komitetu poparcia dla Bronisława Komorowskiego. Rok później został kandydatem Prawa i Sprawiedliwości do Senatu ale nie dostał mandatu. Ostatnio kierował Stronnictwem Konserwatywno-Liberalnym.
Jolanta Fedak, członek Polskiego Stronnictwa Ludowego pochodzi z Żar. Karierę polityczną zaczynała od stanowiska wicemarszałka województwa lubuskiego. Premier Leszek Miller powołał ją w 2001 roku na miejsce wojewody tego województwa. Po bezskutecznych próbach otrzymania mandatu poselskiego otrzymała nominację na ministra pracy i polityki społecznej w pierwszym rządzie Donalda Tuska. W 2011 roku ponownie ubiegała się o wejście do Sejmu. Zdobyte 4692 głosy okazały się niewystarczające. Obecnie jest zatrudniona jako radca prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Aż z Nowego Sącza przybył na Pomorze Zachodnie kandydat Prawa i Sprawiedliwości Marek Gróbarczyk. Obecny europarlamentarzysta był wcześniej ministrem gospodarki morskiej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Pełnił tę funkcję jedynie przez pół roku. Wcześniej pracował w Zakładach Azotowych w Tarnowie-Mościcach. Mandat do Parlamentu Europejskiego otrzymał z okręgu gorzowskiego. Jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości.
Ostatnią z "jedynek" jest Bogusław Liberadzki z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Dwukrotnie był wybierany do Sejmu RP. Pełnił też funkcję ministra transportu i gospodarki morskiej w rządach Waldemara Pawlaka, Józefa Oleksego i Włodzimierza Cimoszewicza. Wcześniej w tym samym ministerstwie był podsekretarzem stanu. W 2004 wybrany w okręgu zachodniopomorskim i lubuskim do Parlamentu Europejskiego z listy SLD-UP. Pięć lat później ponownie wybrany do Europarlamentu. Jest członkiem SLD, wcześniej należał do PZPR.
Powyżsi kandydaci będą startować z list okręgu obejmującego województwa zachodniopomorskie i lubuskie. Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 25 maja.
DOŁĄCZ DO NAS: