Środa, 18 maja 2022r.

Imieniny: Eryka, Feliksa, Jana

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Rodzice młodych geniuszy na start!

Budżet obywatelski 2015

Rodzice młodych geniuszy na start!

Foto: MPrymus

Bezpłatne zajęcia dla dzieci i młodzieży, do tego w soboty i nie tylko sportowe - tego zdecydowanie brakuje w ofercie edukacyjnej miasta. Jeden z projektów złożonych w ramach budżetu obywatelskiego może nie tylko śmiało wypełnić tę lukę, ale przede wszystkim okazać się strzałem w dziesiątkę na tarczy zainteresowań młodych świnoujścian. Bo które dziecko nie pociąga dzisiaj komputer? W proponowanych zajęciach chodzi jednak o coś bardziej złożonego.

Projekt MPrymus to kreatywne warsztaty uczące podstaw elektroniki i programowania. „Gadający” termometr, mobilny robot z kamerką sterowany przez smartfona, aplikacja, która wpisany tekst podaje światłem i alfabetem Morse’a - to tylko nieliczne propozycje, które najmłodsi świnoujścianie wcielą w życie podczas zajęć. Warto dodać, że te „gadżety” już zostały zaprojektowane przez grupę uczniów Gimnazjum nr 2. W ramach wolontariatu przeprowadzono tam w ubiegłym roku pierwszy cykl zajęć. Teraz jest szansa, i na to liczą wnioskodawcy, że oferta dotrze do szerszego grona młodych świnoujścian.

- Zajęcia włączą naszą młodzież do międzynarodowej społeczności RaspberryPi, która buduje proste i bardziej złożone urządzenia elektroniczne wraz z pracującym na nich oprogramowaniem - zachęca Wiktor Szymanowski, pomysłodawca warsztatów.

Co to jest RaspberryPi? To niedrogi komputerek (ok. 35 dolarów) zasilany ładowarką od komórki. Ma wielkość karty kredytowej i pracuje na darmowym systemie Linux. Dzięki swojej dostępności i niemałym możliwościom stał się numerem jeden w edukacji - to na nim swoje pierwsze kroki stawiają młodzi konstruktorzy z Europy Zachodniej.

Trzeba przyznać, że wniosek obywatelski nr 9 jest jednym z najbardziej nowatorskich i prospołecznych projektów w tegorocznej edycji świnoujskiego budżetu obywatelskiego. Jeżeli pomysł zyska wystarczające poparcie mieszkańców miasta, zajęcia będą odbywały się przez cały 2016 rok. Zawsze w soboty, przez 2-3 godziny np. w Miejskiej Bibliotece przy ul. Piłsudskiego.

Na projekty obywatelskie głosujemy do 21 września. Więcej informacji o sposobie oddania głosu znajdziecie tutaj.

Autor: scie24
comments powered by Disqus