Polityka prorodzinna
Zbyt zamożni na 500 plus

Foto: BIK UM Świnoujście
Mniej niż połowa świnoujskich rodzin skorzysta z rządowego programu 500 plus - wynika z analizy pozarządowej organizacji Moja Polis. Podobnie niewielu uprawnionych do świadczenia jest tylko w Warszawie i Wrocławiu. Program ma wspierać przede wszystkim rodziny zagrożone ubóstwem oraz wielodzietne. A takich jest w naszym mieście niewiele.
Z wyliczeń opracowanych przez Moja Polis na podstawie danych GUS wynika, że ze świadczenia może u nas skorzystać tylko niecałe 44 procent rodzin. Powód? Większość świnoujskich rodzin to pary z jednym dzieckiem a dochód rodziców przekracza 800 zł na osobę. Uprawnionych rodzin o modelu dwa plus jeden jest tylko nieco ponad 13 procent. Dla porównania, w powiecie kamieńskim to ponad 36 procent, w kołobrzeskim - 26. W niektórych regionach kraju osetek rodzin z jednym dzieckiem, które skorzystają 500 plus sięga nawet 60 procent.
Czy rządowy program rozwiąże problem niskiego przyrostu naturalnego na wyspach okaże się dopiero za kilka lat. Dzisiaj wiadomo, że suma środków, które trafią w tym roku do wszystkich uprawnionych rodzin w Świnoujściu to 13,3 mln zł. Rząd zakłada, że dzięki 500 plus wzrośnie konsumpcja, co pozytywnie wpłynie na lokalną gospodarkę. Jednak w Świnoujściu, podobnie jak w Warszawie czy Wrocławiu, środki finansowe z programu mogą tylko nieznacznie wpłynąć na wzrost PKB.
DOŁĄCZ DO NAS: