Piątek, 19 kwietnia 2024r.

Imieniny: Adolfa, Tymona, Leona

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Gorące źródła nad Bałtykiem

Czy wyspa Wolin stanie się drugą Islandią?

Gorące źródła nad Bałtykiem

Już wkrótce takie widoki mogą się stać w Międzyzdrojach codziennością.

Foto: Fotolia

Czy za 5 lat Międzyzdroje będą miały własne baseny termalne w których turyści wykąpią się przez cały rok? Jest na to szansa. Władze sąsiedniej gminy rozpoczęły przygotowania do wykorzystania wód geotermalnych.

Kiedy przeszło 40 lat temu na wyspie Wolin rozpoczęto poszukiwania gazu i ropy, władze ludowe liczyły, że nasze okolice staną się conajmniej drugim Teksasem. Cennych surowców nie znaleziono zbyt dużo ale za to natrafiono na źródła geotermalne.

Teraz władze Międzyzdrojów postanowiły wykorzystać to odkrycie. Cel został nawet zapisany w strategii rozwoju miasta na lata 2014 - 2025. Plan jest prosty. Jeżeli współczesne badania potwierdzą głębokość i temperaturę źródeł, burmistrz rozpocznie procedurę znalezienie inwestora, który wykorzysta to cenne odkrycie.

Najpóźniej w 2020 roku Międzyzdroje miałyby się stać całorocznym kurortem.

- Szacunki są bardzo pozytywne. Gdy tylko potwierdzimy głębokość i temperaturę, rozpoczniemy poszukiwanie inwestora - mówi Henryk Nogala, sekretarz miasta Międzyzdroje. - Już w tej chwili trwają intensywne poszukiwania potencjalnych chętnych.

Według naszych informacji rozmowy są bardzo zaawansowane. Firma która zdecyduje się na zagospodarowanie źródeł z jednej strony będzie musiała zapewnić wykorzystanie wód termalnych do ogrzania domów w Międzyzdrojach. Z drugiej, będzie mogła stworzyć sieć basenów geotermalnych, dzięki którym sezon u naszych sąsiadów wydłuży się z kilku letnich miesięcy nawet na cały rok.

W tym roku na badania i dokumentację gmina wyda zaledwie 200 tys. złotych. Jednak cała operacja stworzenia sieci przesyłowej możę kosztować nawet 20 mln! Szacuje się, że źródła znajdują się na głębokości około 3000m. Ich temperatura powinna oscylować około 80 stopni celsjusza.

Energię płynącą z ziemi można też będzie wykorzystać do wytworzenia energii elektrycznej. W każdym bądź razie, jeżeli badania potwierdzą istnienie źródeł, przyszły inwestor będzie mógł liczyć na wsparcie funduszy unijnych.

Wszystko wskazuje na to, że za kilka lat Międzyzdroje poradzą sobie z problemem wyjątkowo krótkiego sezony na naszych wyspach. Nam pozostaje liczyć, że wtedy u naszych sąsiadów wzrośnie też zainteresowanie tunelem łączącym wyspy Wolin i Uznam. Tylko w ten sposób uda się skutecznie przyciągnąć klientów z zachodu.

Trzymamy kciuki.

Autor: Bartek Wutke
comments powered by Disqus