Piątek, 3 maja 2024r.

Imieniny: Marii, Antoniny

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Marina i kąpielisko wyróżnione Błękitną Flagą

Sezon

Marina i kąpielisko wyróżnione Błękitną Flagą

Foto: blueflag.global

W tym sezonie, nieprzerwanie od ośmiu lat, nad przystanią jachtową w Basenie Północnym powiewać będzie Błękitna Flaga. Na mapie wyróżnionych przez duńską Fundację na rzecz Edukacji Ekologicznej nie zabrakło świnoujskiego kąpieliska, jednak zlokalizowano go w ... Bansinie.

Plaża w Świnoujściu była nagradzana Błękitną Flagą przez ostatnią dekadę. Brak naszego wybrzeża w zestawieniu wyróżnionych kąpielisk był sporym zaskoczeniem. Już wiadomo, że informacja podana przez międzynarodowe jury z siedzibą w Kopenhadze jest błędna. Niebieska kropka symbolizująca Błękitną Flagę powędrowała na interaktywnej mapie do cesarskich uzdrowisk.

W 2015 roku Fundacja przyznała Błękitną Flagę 27 polskim kąpieliskom. W tym roku wyróżniono 22 nadbałtyckie miejscowości, w tym Świnoujście. Jury premiuje m.in. jakość usług, czystość wody, działania na rzecz ochrony środowiska i edukacji ekologicznej.

Błękitną Flagę przyznaje Fundacja na rzecz Edukacji Ekologicznej (FEE) z Danii. Program ma promować ochronę środowiska w nadmorskich miejscowościach, gdzie jest kąpielisko i przystań jachtowa. Sam pomysł flagi pochodzi z kąpielisk francuskich, gdzie podobne wyróżnienie pierwszy raz ustanowiono już w 1985 roku. Na poziomie krajowym rekomendacji do przyznania Błękitnej Flagi udziela jury złożone z przedstawicieli Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Gospodarki, Polskiej Organizacji Turystycznej, Inspekcji Ochrony Środowiska, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Polskiego Związku Żeglarskiego, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Polskiego Klubu Ekologicznego, Związku Miast i Gmin Morskich.

Ostateczną decyzję o przyznaniu Błękitnej Flagi podejmuje jury międzynarodowe z siedzibą w Kopenhadze. Zasiadają w nim przedstawiciele Światowej Organizacji Turystycznej, Programu Ochrony Środowiska ONZ, Międzynarodowej Rady Przemysłu Morskiego, Międzynarodowej Federacji Ratownictwa Wodnego, Światowej Unii Ochrony Przyrody, Komisji ds. Środowiska Parlamentu Europejskiego, Europejskiej Unii na Rzecz Ochrony Wybrzeży oraz Fundacji na rzecz Edukacji Ekologicznej.

Autor: scie24
comments powered by Disqus