Niedziela, 26 września 2021r.

Imieniny: Wawrzyńca, Kosmy, Damiana

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Ulica Kruczkowskiego ma nowego patrona

Dekomunizacja

Ulica Kruczkowskiego ma nowego patrona

Foto: scie24

Już 2 września ulica Leona Kruczkowskiego zmieni nazwę. Uchwała w tej sprawie pojawiła się trybie pilnym w programie dzisiejszych obrad Rady Miasta. 

Zmiany wymusiła tzw. ustawa dekomunizacyjna, która zakazuje propagowanie ustroju totalitarnego w nazwach ulic czy instytucji użytku publicznego. Leon Kruczkowski, pisarz i publicysta, poseł na Sejm i działacz PZPR znalazł się w wykazie IPN nazw ulic do zmiany. Ustawa weszła w życie we wrześniu ubiegłego roku, a samorządy miały rok na wprowadzenie zmian.

Nowa ustawa dekomunizacyjna Świnoujścia dotychczas nie dotyczyła, ponieważ kontrowersyjne nazwy ulic zmieniono już na początku lat 90-tych ubiegłego wieku. Niedopatrzeniem było było pozostawienie Leona Kruczkowskiego patronem jednej z ulic. - Nie jest to nasz wymysł. Takie jest prawo, które musimy przestrzegać. Lepiej żebyśmy zrobili to sami zanim zrobi to wojewoda - tłumaczył pośpieszny tryb procedowania Janusz Żmurkiewicz. 

- Zapoznałem się z propozycjami, które do mnie docierały. Uważam, że najlepiej będzie nadać ulicy imię Anny Beaty Chodorowskiej - zaproponował prezydent Żmurkiewicz. 

Poetka Anna Beata Chodorowska zamieszkała w Świnoujściu w 1959 roku. W połowie lat 60-tych ubiegłego wieku kierowała Miejskim Domem Kultury, inicjując m.in. Famę, potem kierowała Miejską Biblioteką Publiczną. Dziełem jej życia było powołanie Klubu Literackiego "Na Wyspie", który w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia. Na koncie dorobku literackiego m.in. cztery tomiki poezji oraz jeden przygotowywany do druku. 

Chociaż nikt z radnych nie zakwestionował zasług nowej patronki ulicy, kontrowersje wzbudził tryb procedowania uchwały. Projekt radni otrzymali dopiero przed rozpoczęciem obrad. - W o wiele mniej ważnych sprawach otrzymujemy wcześniej informację - podkreślił radny Robert Gawroński (SLD).

Mieszkańcy ulicy Chodorowskiej będą zwolnieni ze wszystkich opłat związanych ze zmianami. Dokumenty z dawnym nazewnictwem nie tracą ważności. 

Autor: scie24
comments powered by Disqus