Wtorek, 19 czerwca 2018r.

Imieniny: Gerwazego, Protazego

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Podróżował samochodem po mieście, choć nie posiadał uprawnień i był pijany

Kronika policyjna

Podróżował samochodem po mieście, choć nie posiadał uprawnień i był pijany

Foto: Policja

Policjanci patrolujący minionej nocy ulice Świnoujścia zatrzymali 41-latka, który kierował golfem, mając w organizmie blisko 1,7 promila alkoholu. Drugim powodem, dla którego mężczyzna nie powinien wsiadać za kierownicę był brak uprawnień do kierowania, których nigdy nie uzyskał. Świnoujścianinowi grożą surowe konsekwencje karne i finansowe.

Patrolujący minionej nocy ulice miasta policjanci Referatu Patrolowo-Interwencyjnego Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu zwrócili uwagę na samochód marki VW Golf, którego kierujący podczas wykonywania manewru skrętu na skrzyżowaniu i zauważeniu radiowozu, szybko odwrócił głowę w drugą stronę. Mundurowi postanowili poznać przyczynę nienaturalnego zachowania mężczyzny i zatrzymali go do kontroli.

Za kierownicą siedział 41-letni świnoujścianin, od którego była wyczuwalna silna woń alkoholu. Mężczyzna potwierdził, że pił wcześniej piwa, ale "tylko" dwa. Urządzenie do pomiaru zawartości alkoholu wykazało prawie 1,7 promila. Kontrolowany poproszony o okazanie dokumentów oświadczył, że nie posiada uprawnień do kierowania i nigdy ich nie posiadał, jednak jest w trakcie ich wyrabiania. Sprawdzenia w policyjnych systemach informatycznych potwierdziły ten fakt. Okazało się ponadto, że kilka lat wcześniej 41-latek już kierował pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. Stróże prawa uniemożliwili mężczyźnie dalszą jazdę, zatrzymując w policyjnym areszcie.

Dziś po wytrzeźwieniu funkcjonariusze przedstawili zatrzymanemu zarzuty popełnionego przestępstwa. Po uzgodnieniu z prokuratorem 41-latek złożył wniosek dobrowolnego poddania się karze w wysokości 10.000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, 10 miesięcy pozbawienia wolności oraz dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

W świetle obowiązujących przepisów, za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub po użyciu innego, podobnie działającego środka, grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. O wysokości kary zdecyduje teraz świnoujski sąd, gdzie zostanie skierowany akt oskarżenia.
Ponadto 41-latek odpowie przed sądem za kierowanie pojazdem bez wymaganych uprawnień.

Zachowanie mężczyzny jest przykładem skrajnej nieodpowiedzialności. Policjanci apelują o rozsądek i nie wsiadanie za kierownicę po spożyciu alkoholu, gdyż w takim stanie możemy doprowadzić do tragedii, w której ucierpią również inni, niewinni użytkownicy dróg.

Autor: asp. sztab. Beata Olszewska
comments powered by Disqus