Czwartek, 18 października 2018r.

Imieniny: Juliana, Lukasza

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Mieszkańcy Markiewicza nie chcą zmiany nazwy ulicy

Ustawa dekomunizacyjna

Mieszkańcy Markiewicza nie chcą zmiany nazwy ulicy

Foto: scie24

Stowarzyszenie Kierunek Świnoujście spytało 103 mieszkańców Markiewicza o opinię w sprawie zmiany nazwy ulicy, którą wymusza ustawa dekomunizacyjna. Ankietowani nie widzą potrzeby zmian, część osób badanych wskazała jednak na dwie nowe, alternatywne nazwy.

Przeprowadzone konsultacje pokazały, że zdecydowana większość mieszkańców ulicy Markiewicza zna i dobrze ocenia działalność patrona ulicy. 2/3 respondentów uznało, że postać dawnego Przewodniczącego Prezydium Powiatowej Rady Narodowej zasługuje na docenienie przez pamięć w nazwie ulicy. 

Prawie połowa ankietowanych wskazała na alternatywną nazwę ulicy. W razie wprowadzania zmian na mapie Świnoujścia, ulica mogłaby zostać nazwana Zachodnią, mniejsza część mieszkańców optuje za ulicą Szczecińską lub Solidarności.  

O konieczności usunięciu nazwy ulicy Markiewicza oraz I Armii Wojska Polskiego na mocy ustawy dekomunizacyjnej Wojewoda Zachodniopomorskie poinformował Radę Miasta pod koniec października. Podczas ostatnich obrad większość radnych nie przychyliła się do zmiany patronów. "Po rozmowach, które przeprowadziliśmy z IPN i służbami Wojewody wiemy, że wydanie takiego stanowiska nic nie zmieni. W związku z tym podjęliśmy decyzję, że ankietę wraz z wynikami prześlemy do Pana Wojewody, który mamy nadzieję, weźmie pod uwagę głos Mieszkańców" - uważają członkowie Stowarzyszenia Kierunek Świnoujście. 

Autor: scie24
comments powered by Disqus