Czwartek, 22 lutego 2024r.

Imieniny: Marty, Małgorzaty, Piotra

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Tunel za 6 lat?

Premier Bieńkowska ma pomysł na stałą przeprawę

Tunel za 6 lat?

Foto: Bartek Wutke

Czy Polskie Inwestycje Rozwojowe będą współfinansować budowę tunelu pod Świną. Wszystko wskazuje na to, że tak właśnie się stanie. Pisze o tym dzisiejsza Gazeta Wyborcza.

Rząd i władze samorządowe doszły do porozumienia i wypracowały realny pomysł na rozwiązanie problemy stałej przeprawy między wyspami Wolin i Uznam. Według projektu powstanie jednorurowy tunel a jego koszt wyniesie 800 mln złotych. Ratunkiem na tak wysokie koszty inwestycji okazją się Polskie Inwestycje Rozwojowe.

Spółka powołana przez Skarb Państwa i Bank Gospodarstwa Krajowego. Cel działania to finansowanie rentownych i długotrwałych inwestycji.

O pomyśle na finansowanie inwestycji poinformowała w minionym tygodniu wicepremier i minister Rozwoju Regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

Według gazety, połowa kwoty ma pochodzić z funduszy unijnych, 120 mln to wkład naszego samorządu a brakujące 280 mln da właśnie PIR.

Warto zaznaczyć, że PIR udziela tylko pożyczki, którą później – według gazety – spłacać będzie spółka powołana do zarządzania i budowy tunelu.

Według władz miasta, to przełom w rozwiązywaniu najstarszego problemu miasta. Gminę będzie stać na wkład własny w inwestycję, dzięki wpływom z podatku za gazoport.

Tunel miałby powstać w 2020, a najpóźniej 2022 roku.

Autor: scie24
comments powered by Disqus