Środa, 19 czerwca 2019r.

Imieniny: Gerwazego, Protazego

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Gminne kawalerki sprzedane na pniu. Tanio

Gospodarka nieruchomościami

Gminne kawalerki sprzedane na pniu. Tanio

Foto: scie24/archiwum

W połowie grudnia Miasto sprzedało dwie kawalerki z gminnych zasobów przy ulicy Chopina. Oba lokale od ręki znalazły nowych właścicieli, mimo że ich stan techniczny pozostawiał wiele do życzenia. Nic dziwnego - w  Świnoujściu zakup małego mieszkania na rynku wtórnym nie jest łatwy, a ceny sięgają nawet 20 tys zł za m2. 

Oferowane lokale przy ulicy Chopina to mieszkania jednopokojowe z kuchnią i przedpokojem oraz toaletą na półpiętrze. Każde miało około 35,5 m2 oraz piwnicę o wielkości nieco ponad 11,5 m2. Miasto wyznaczyło cenę wywoławczą na poziomie 150 tys zł. Jeden lokal został wylicytowany za 196 tys zł, drugi za 192 tys zł. Nowi właściciele za 1 m2 nieruchomości do gruntownego remontu zapłacili około 5,4 tys zł. W porównaniu do kosztów zakupu mieszkania na wolnym rynku wydaje się, że ubili dobry interes.

Mieszkania w Świnoujściu są drogie. Ich ceny śmiało można porównywać do kosztów zakupu lokalu w największych polskich miastach lub nawet innych zachodnioeuropejskich kurortach. W serwisie jednego z najprężniejszych na świnoujskim rynku biura obrotu nieruchomościami najtańsze oferty za kawalerki w bloku z wielkiej płyty zaczynają się od 7 tys zł za m2; ceny małych apartamentów w dzielnicy nadmorskiej wahają się od 11 do 20 tys za m2. 

Ceny nieruchomości wydają się niebotyczne, jednak okazuje się, że na wyspie mieszkamy całkiem wygodnie. Pod koniec 2018 roku serwis rynekpierwotny.pl opublikował ranking warunków mieszkaniowych w miastach powyżej 20 000 mieszkańców. Eksperci wzięli pod uwagę dwa wskaźniki - średnią liczbę mieszkań przypadających na 1000 osób oraz średnią powierzchnię użytkową mieszkania (domu lub lokalu) w przeliczeniu na 1 osobę. Na 218 miejscowości Świnoujście zajęło 6 miejsce. 

Autor: scie24
comments powered by Disqus