Środa, 26 czerwca 2019r.

Imieniny: Jana, Pawła

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Opłaty za przekształcenie na własność. Prezydent idzie do radnych z bonifikatami

Miasto

Opłaty za przekształcenie na własność. Prezydent idzie do radnych z bonifikatami

Foto: scie24

Projekt uchwały o wysokości opłaty za przekształcenie użytkowania wieczystego na własność ma trafić pod obrady świnoujskich radnych na najbliższej styczniowej sesji. Prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz proponuje bonifikatę w opłacie w wysokości 99 procent dla budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz 80 procent dla jednorodzinnych.

- Nie chciałbym, aby ci którzy przekształcili się wcześniej, poczuli, że na tym stracili – mówi prezydent Janusz Żmurkiewicz. - Uważam, że opłaty powinny być porównywalne z tymi, które będą obowiązywały od tego roku. Dlatego proponuję radnym taką wysokość bonifikaty, która to zapewni. Mam nadzieję, że radni podzielą moje zdanie i przyjmą uchwałę.

Jeszcze na przepisach starej ustawy, w 2018 roku, przekształciło się 3530 użytkowników z terenów gminnych i 235 z terenów Skarbu Państwa.

Tym samym na koniec 2018 roku w Świnoujściu było około 5 tysięcy użytkowników wieczystych. Najwięcej – 4,2 tysiące – na gruntach gminnych i 630 na terenach Skarbu Państwa.

W ramach nowej ustawy, od stycznia 2019 roku prawo własności nabyło około 2,5 tysiąca użytkowników z gruntów gminnych i ponad dwustu ze Skarbu Państwa. Ustawa obejmuje bowiem tylko nieruchomości wykorzystywane na cele mieszkaniowe (jednorodzinne i wielorodzinne, w których mieszkania mają przewagę). Pozostałe, czyli m.in. garaże, nieruchomości wykorzystywane na cele wypoczynkowe i ogólnie działalność gospodarczą) nie podlegają przekształceniu z mocy ustawy.

Autor: BIK UM Świnoujście
comments powered by Disqus