Piątek, 26 kwietnia 2024r.

Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marii

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Uwaga. Nieodpłatna pomoc prawna – szczegóły

Miasto

Uwaga. Nieodpłatna pomoc prawna – szczegóły

Foto: rawpixel.com / pexels

Od 1 stycznia 2019 r., zgodnie z nowelizacją ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2017 r. poz. 2030 z późn. zm.) w Świnoujściu działają dwa Punkty - Punkt Nieodpłatnej Pomocy Prawnej - na lewobrzeżu przy ulicy Dąbrowskiego 4 oraz Punkt Nieodpłatnej Pomocy Prawnej oraz Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego – przy ul. Sosnowej 18 na Warszowie.

DO PUNKTÓW OBOWIĄZUJE REJESTRACJA
nr tel. 91 321 99 41
Poniedziałek – Piątek w godz. 7:30 - 15:30

Zapraszamy do Punktów:

Budynek przychodni
przy ul. Dąbrowskiego 4,
pokój 116

Poniedziałek: 14:30-18:30
Wtorek: 8:00-12:00
Środa: 14:30-18:30
Czwartek: 14:30-18:30
Piątek: 8:00-12:00

Miejski Dom Kultury
na Warszowie
ul. Sosnowa 18,
pokój 4

Poniedziałek: 13:00-17:00
Wtorek: 10:00-14:00
Środa: 10:00-14:00
Czwartek: 10:00-14:00
Piątek: 10:00-14:00

Osoby uprawnione do skorzystania z darmowych porad prawnych i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego:

1) osoby fizyczne, które złożą oświadczenie, że nie są w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej lub poradnictwa obywatelskiego (oświadczenie składa się osobie udzielającej nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczącej nieodpłatne poradnictwo obywatelskie),

2) osoby ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą stawić się w punkcie udzielania porad prawnych/obywatelskich osobiście, oraz osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu się - może być udzielana nieodpłatna pomoc prawna lub świadczone nieodpłatne poradnictwo obywatelskie także poza punktem albo za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość.

Termin załatwienia sprawy:

Pomoc prawna lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywać się będzie zgodnie z kolejnością zgłaszania się osób zainteresowanych, po wcześniejszym umówieniu wizyty w punkcie pod nr tel. 91 321 99 41.

Kobiecie, która jest w ciąży, udzielenie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się poza kolejnością. Z ważnych powodów dopuszcza się ustalenie innej kolejności udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.

Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:

a) poinformowanie osoby fizycznej, zwanej dalej „osobą uprawnioną” o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowo administracyjnym lub,

b) wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego, lub

c) sporządzenie projektu pisma w sprawach, o których mowa w lit. a i b z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w  toczącym się postępowaniu sądowo administracyjnym lub,

d) sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienia pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo administracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.

Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.

Świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego obejmuje:
działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zamierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc  w jego realizacji.

Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje w szczególności porady dla osób zadłużonych, porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego.

Uprawnieni będą mogli uzyskać informacje w zakresie:

1. prawa rodzinnego,
2. prawa pracy,
3. sprawy z zakresu rozpoczęcia działalności gospodarczej,
4. prawa cywilnego,
5. prawa ubezpieczeń społecznych, prawa do opieki zdrowotnej,
6. prawa administracyjnego,
7. prawa podatkowego,
8. prawa karnego,
9. inne.

Informacje dodatkowe:
Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej
tel. 91 327-85-86.

Autor: BIK UM Świnoujście
comments powered by Disqus