Niedziela, 18 sierpnia 2019r.

Imieniny: Ilony, Bronisława, Heleny

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Uroczystości upamiętniające poległych podczas alianckiego nalotu bombowego na miasto Świnoujście dnia 12 marca 1945

Wydarzenia

Uroczystości upamiętniające poległych podczas alianckiego nalotu bombowego na miasto Świnoujście dnia 12 marca 1945

Foto: Bartek Wutke / archiwum

W tym roku przypada 74. rocznica zbombardowania Świnoujścia przez aliantόw, ktόre miało miejsce dnia 12 marca 1945 roku. Jak w ubiegłych latach, odbędą się dwie uroczystości upamiętniające to wydarzenie.

Pierwsza uroczystość odbędzie się 11 marca 2019 r.  o godz. 13.00 na Cmentarzu Komunalnym przy ulicy Karsiborskiej (przy Lapidarium). Godzina pamięci w Świnoujściu ma charakter ekumeniczny, a jej duchową refleksję wygłoszą ks. Daniel Waldemar Grocholewski z Parafii NMP Gwiazdy Morza ze Świnoujścia oraz pastor Christoph Tiede z Parafii Ewangelickiej Uznam. Uroczystość prowadzona będzie w dwόch językach.

Główna uroczystość odbędzie się we wtorek, 12 marca 2019 r. o godz. 14.00 na Cmentarzu Wojennym i Miejscu Pamięci Golm w Kamminke. Główną przemowę wygłosi pani Poseł do Landtagu  kraju związkowego Meklemburgii – Pomorza Przedniego Ann Christin von Allwörden. 

Uroczystość na Wzgórzu Golm będzie tłumaczona symultanicznie na język polski. Na miejscu prosimy zgłosić się po odbiorniki u tłumacza.

Autor: Mariusz Siemiątkowski, Ośrodek Edukacji i Spotkań Młodzieży Golm
comments powered by Disqus