Czwartek, 19 września 2019r.

Imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / 74 lata po tragedii. Mieszkańcy Świnoujścia upamiętnili ofiary zbombardowania miasta

Historia miasta

74 lata po tragedii. Mieszkańcy Świnoujścia upamiętnili ofiary zbombardowania miasta

Foto: scie24

W tym roku mijają 74 lata od najtragiczniejszych wydarzeń w historii Świnoujścia. Zbombardowanie miasta przez siły alianckie w dniu 12 marca 1945 roku pochłonęły życie kilku tysięcy osób, głównie ludności cywilnej, w tym mieszkańców dawnego Świnoujścia, przymusowych robotników z Polski i Holandii, jeńców wojennych z Francji i uchodźców uciekających przed zbliżającym się od wschodu wojskiem sowieckim. W poniedziałek, 11 marca 2019 roku na Cmentarzu Komunalnym odbyła się uroczystość upamiętniająca ofiary tego dramatycznego działania wojennego. 

W obchodach wzięli udział przedstawiciele świnoujskich władz samorządowych, członkowie organizacji kombatanckich oraz młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Mieszka I. Duchową refleksję wygłosił ks. D. Grocholewski z Parafii NMP Gwiazdy Morza ze Świnoujścia oraz pastor Ch. Tiede z Parafii Ewangelickiej Uznam. Uroczystość prowadzona była w języku polskim i niemieckim.

Główna uroczystość odbędzie się dzisiaj, 12 marca 2019 r. o godz. 14.00 na Cmentarzu Wojennym i Miejscu Pamięci Golm w Kamminke. Organizatorem wydarzenia jest Ośrodek Edukacji i Spotkań Młodzieży Golm.

Autor: scie24
comments powered by Disqus