10. Forum Samorządowe
Świnoujście Liderem Rewitalizacji
Foto: BIK UM Świnoujście
W dniach 2 i 3 czerwca w Kołobrzegu odbywa się 10. Forum Samorządowe, nad którym Patronat Honorowy objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Tegoroczne Forum poświęcone jest dziesięcioleciu polskich samorządów w Unii Europejskiej - osiągnięciom i sukcesom, szansom, ale też wyzwaniom, jakie stawia przed Polską członkostwo w zjednoczonej Europie.
Podczas zorganizowanej w dniu wczorajszym Gali uhonorowane zostały, przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, samorządy - beneficjenci najefektywniejszych projektów realizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego WZ.
Pierwsze miejsce i nagrodę w kategorii Lider Rewitalizacji, za podjęte działania w zakresie rewitalizacji przestrzennej na obszarze objętym Lokalnym Programem Rewitalizacji otrzymało Miasto Świnoujście, uzyskując najwyższy w województwie zachodniopomorskim wskaźnik odnoszący się do ilości projektów, które uzyskały wsparcie ze środków RPO WZ w stosunku do ilości projektów, które wskazane zostały w Lokalnym Programie Rewitalizacji Miasta Gminy Świnoujście. Wskaźnik ten to ponad 40% realizowanych inwestycji.
Projekty realizowanie na terenie naszego miasta, to nie tylko projekty, które uzyskały wsparcie środkami unijnymi w formie dotacyjnej, ale także te ze wsparciem inicjatywy JESSICA, czyli tak zwanym wsparciem zwrotnym.
Jak podkreślił Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz odbierając nagrodę z rąk Marszałka Województwa Olgierda Geblewicza: - To dowodzi, że zaplanowane cele można realizować dzięki chęciom, wytrwałości oraz dobrej współpracy samorządu i inwestorów, a także samego społeczeństwa, bowiem beneficjentem tych środków są zarówno lokalny samorząd, jak i prywatni przedsiębiorcy, a także mieszkańcy naszego miasta. Mam też nadzieję, że spotykając się w 2020 roku miasto Świnoujście nie uzyska nagrody za rewitalizację zdekapitalizowanych promów miejskich, lecz za wydatkowanie środków unijnych na budowę stałego połączenia pomiędzy wyspami Uznam i Wolin W ramach LPR zostały już zrealizowane bądź są w trakcie realizacji takie projekty jak: rewitalizacja Parku Chopina, renowacja zabytkowego budynku Szkoły Podstawowej nr 1 oraz zagospodarowanie przyległego terenu na ogólnodostępne boisko sportowe i plac zabaw,renowacja budynków przy ul. Wyszyńskiego, Piastowskiej, kompleksowa renowacja zespołu kamienic przy ul. Hołdu Pruskiego i Piłsudskiego w Świnoujściu, adaptacja lokali na potrzeby utworzenia placówki opiekuńczo-wychowawczej wsparcia dziennego oraz centrum pomocy i wsparcia w zakresie uzależnień przy ulicy Hołdu Pruskiego.
Gotowy do realizacji jest projekt przebudowy ulic Hołdu Pruskiego, Wyszyńskiego i Monte Cassino,. Realizowane były takie programy społeczne jak :”Integracja sąsiadów”, ”Asystent rodzinny” , ”Biblioteka Romska”,” Moje miejsce na ziemi”,” Szkoła dla rodziców”.
W ramach inicjatywy Jessica wsparcie finansowe uzyskał projekt budowy targowiska miejskiego przy ulicy Kołłątaja, rewitalizacja i modernizacja budynku dawnego szpitala miejskiego w Świnoujściu na potrzeby Hotelu Wypoczynkowo- Konferencyjnego z usługami Medical SPA , rewitalizacja dzielnicy nadmorskiej w Świnoujściu poprzez budowę ultranowoczesnego kompleksu hotelowo-usługowego Baltic Park Molo, budowa zespołu budynków hotelowo-pensjonatowych z bazą zabiegową i usługami towarzyszącymi przy ulicach: Trentowskiego, Cieszkowskiego i Słowackiego ,budowa Galerii „Świnoujście” przy ulicy Dąbrowskiego.
Lokalny Program Rewitalizacji jest realizowany w Świnoujściu od 2006 roku, kiedy to Rada Miasta w dniu 28 września przyjęła jego założenia. Prace powołanego przez Prezydenta Miasta w grudniu 2009 roku zakończyły się opracowaniem Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Świnoujście na lata 2010- 2020.
Rewitalizacja to proces przemian przestrzennych, społecznych i gospodarczych w zdegradowanych częściach miast, przyczyniający się do poprawy, jakości życia mieszkańców, ożywienia gospodarczego i odbudowy więzi społecznych oraz przywrócenia ładu przestrzennego. Jest nowoczesną metodą rozwijania miasta. Prace nad programem rewitalizacji, a potem realizacja przedsięwzięcia przebiega w ścisłej konsultacji z mieszkańcami, przedsiębiorcami i organizacjami pozarządowymi, a finansowanie programów wspiera Unia Europejska poprzez dotacje i pomoc techniczną dla miast.
DOŁĄCZ DO NAS: