Poniedziałek, 24 lutego 2020r.

Imieniny: Macieja, Bogusza, Sergiusza

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Świnoujście w turystycznej elicie

MIasto

Świnoujście w turystycznej elicie

Foto: BiK UM Świnoujście

Świnoujście znalazło się na 7 miejscu w rankingu powiatów i miast w Polsce, które w ubiegłym roku udzieliły turystom najwięcej noclegów, a Pomorze Zachodnie umocniło się na pierwszym miejscu najpopularniejszych turystyczne regionów w Polsce – podaje Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. W 2018 roku w Świnoujściu udzielono niemal 2,1 mln noclegów. To o ponad 122 tysiące noclegów więcej, niż w 2017 roku.

Trochę danych

Urząd marszałkowski podał najnowsze (za 2018 rok) dane opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny. Dotyczą wykorzystania turystycznych obiektów noclegowych, posiadających 10 i więcej miejsc noclegowych, łącznie z pokojami gościnnymi i kwaterami agroturystycznym. 

– To jeden z najlepszych mierników atrakcyjności turystycznej regionów – czytamy na stronach urzędu marszałkowskiego. 

Z zachodniopomorskiego wyżej od nas jest tylko powiat kołobrzeski (3 miejsce). Pierwszą i drugą lokatę zajmują Warszawa i Kraków. Powiat tatrzański (3,2 mln udzielonych noclegów), Gdańsk (ponad 2,6 mln) i powiat nowosądecki (ponad 2,1 mln). W Świnoujściu było to prawie 2,1 mln.

Z kolei pod względem liczby udzielonych noclegów w odniesieniu do liczby ludności Świnoujście znalazło się na drugim miejscu (51 tys. noclegów na 1 tys. ludności). Przed nami tylko powiat kołobrzeski (64 tys. noclegów na 1 tys. ludności). 

W sumie w 2018 roku na Pomorzu Zachodnim udzielono 15,5 mln noclegów. To o 7,8 procent więcej niż rok wcześniej (14,06 mln). W 2016 roku takich noclegów było 13,12 mln. Tym samym powiększyliśmy przewagę nad drugim w kolejności województwem małopolskim. Różnica wynosi 1,23 mln noclegów. 

Turysta jest wymagający

Uznanie turystów, a co za tym idzie tak wysoka pozycja Świnoujścia w rankingu, to efekt intensywnego rozwoju, jakie w ostatnich latach przeżywa miasto.

– Doskonale zdajemy sobie sprawę, że same pensjonaty, hotele i restauracje dziś nie wystarczą. Turyści oczekują czegoś więcej, niż tylko dobrych warunków noclegowych. Sama plaża i morze to już za mało – mówi Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. – Dlatego, jako samorząd inwestujemy między innymi w infrastrukturę, miejsca gdzie w różnej formie można spędzić czas i które wyróżniają nasze miasto spośród innych nadmorskich miejscowości.

Świnoujście znane jest z licznych ścieżek i szlaków rowerowych, w tym tej najpopularniejszej transgranicznej, łączącej miasto z sąsiednimi niemieckimi kurortami. Lubiący spokój i przyrodę chwalą również odrestaurowany Park Zdrojowy. Jeszcze w tym roku planowane jest rozpoczęcie prac renowacyjnych w kolejnym jego kwartale. Zmienia się także ta część Dzielnicy Uzdrowiskowej położona najbliżej plaży. W tym miesiącu ma być gotowy kolejny, blisko 300-metrowy, odcinek tzw. nowa promenada, biegnącej równolegle do ulicy Uzdrowiskowej. Wcześniej wzdłuż samej ulicy powstał chodnik dla pieszych i ścieżka rowerowa. Powoli dobiega końca budowa nowej Promenady Zdrowia z ogrodem sensorycznym, trwa również przebudowa tzw. starej promenady. Wzdłuż ulicy Uzdrowiskowej powstały chodnik i ścieżka rowerowa.

Autor: BiK UM Świnoujście
comments powered by Disqus