Niedziela, 18 sierpnia 2019r.

Imieniny: Ilony, Bronisława, Heleny

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Lato bez handlu i artystów

Promenada Historyczna

Lato bez handlu i artystów

Foto: Czytelnik

Już w najbliższe wakacje mieli spacerować po niej mieszkańcy i goście odwiedzający Świnoujście, jednak z końcem czerwca  do użytku zostanie oddana tylko niewielka część Promenady Historycznej - od ulicy Powstańców Śląskich do wysokości ulicy Emilii Gierczak. Prace remontowe zakończą się dopiero wraz z sezonem letnim. Rozczarowania nie kryją przedsiębiorcy, którzy w tym roku nie poprowadzą tu swoich biznesów.

- Promenada to nie tylko bogaci właściciele, ale też część historii Świnoujścia i przede wszystkim, miejsce zatrudnienia dziesiątek osób oraz ludzi wynajmujących, którym przez zamknięcie promenady w tym roku zamyka się możliwość zarobku - uważa Czytelnik występujący w imieniu przedsiębiorców działających w tym miejscu. - Co mają zrobić ci ludzie w tym roku? Kogo mają o to zapytać? Zostali postawieni pod znakiem zapytania z wiadomością, że ten sezon skończył się, zanim się rozpoczął. Zanim im to powiedziano, byli pewni, że prace zostaną skończone w czasie. Czy zostali więc okłamani przez prezydenta, który podpisał umowę na remont Starej Promenady, z datą zakończenia w czerwcu 2019 roku? W imieniu wszystkich poszkodowanych pytam - co dalej z promenadą i czy sprawa zostanie rozwiązana uczciwie? - zastanawia się Czytelnik. 

W kwietniu 2018 roku Prezydent Miasta podpisał umowę z konsorcjum firm MCC S.A. z Chodcza i Molewski sp. z o.o. z Włocławka na wykonanie zadania „Kurort nadmorski Świnoujście - nowa wizja przestrzeni publicznej - Część nr 2 i Część nr 3”. Miesiąc wcześniej podpisano umowę z tym samym konsorcjum na budowę Promenady Zdrowia. - To bardzo dobrze, bo prowadząc dwie inwestycje, w obrębie niemal jednego placu budowy łatwiej nam będzie koordynować prace – uważał wówczas Radosław Czarny-Kropiwnicki, dyrektor pionu budownictwa przemysłowego MCC S.A. 

Prognoza wykonawcy okazała się zdecydowanie zbyt optymistyczna, tym bardziej, że pod koniec marca 2018 roku to samo konsorcjum podjęło się także przebudowy ulicy Wojska Polskiego. Niestety, wszystkie trzy inwestycje zostaną oddane do użytku z opóźnieniem. Najlepiej wygląda obecnie sytuacja na Promenadzie Zdrowia, a której korzystać będziemy mogli już niebawem. Na spacery po całej promenadzie poczekamy dopiero do jesieni. - Miasto uzyskało od wykonawcy zapewnienie, że pierwszy docinek Promenady Historycznej zostanie wybudowany w zakładanym pierwotnie terminem kontraktowym tj. do 30 czerwca. Kolejne odcinki będą oddawane do użytku w odstępach miesięcznych. I tak od ulicy Gierczak do Prusa - 30 lipca, od Prusa do Małachowskiego - 30 sierpnia - informuje Mariusz Rabenda z magistratu.

Ze uwagi na przedłużający się remont Miasto wstrzymało wydawanie pozwoleń na handel i drobne usługi przy starej promenadzie. Tego lata nie pojawią się też u nas artyści, którzy dotychczas mogli prezentować się tylko w tym miejscu. - Zainteresowani mogą natomiast starać się o pozwolenie na granie na terenach prywatnych przy promenadzie - informuje Hanna Lachowska z Biura Informacji i Konsultacji Społecznych.

Część przedsiębiorców już teraz przeniosła swoje interesy na tereny przed hotelami przy ulicy Żeromskiego. Ci, którzy zainwestowali w nieruchomości po drugiej stronie ulicy, będą musieli ten sezon spisać na straty.   

Autor: scie24
comments powered by Disqus