Czwartek, 19 września 2019r.

Imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Tropikalne Świnoujście. Na razie cztery, palm będzie więcej

Dzielnica nadmorska

Tropikalne Świnoujście. Na razie cztery, palm będzie więcej

Foto: scie24

Cztery wielkie palmy można od kilku dni podziwiać przy ulicy Uzdrowiskowej. Drzewa zdobią przestrzeń przy pięciogwiazdkowym hotelu Hamilton. Niebawem egzotyczna roślinność pojawi się również na Promenadzie Zdrowia. 

Szorstkowce to piękne palmy z Azji. Te egzotyczne rośliny dość dobrze radzą sobie z europejskimi przymrozkami. Zadomowiły się w Skandynawii, już od dawna rosną w Bułgarii, Niemczech czy nawet w Wielkiej Brytanii. Wydaje się, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby przyjęły się także w Świnoujściu. 

Palmy przy Hamiltonie rosną w donicach i są odpowiednio zabezpieczone,  co sugeruje, że na czas niskich temperatur zostaną przeniesione do wnętrza hotelu. Zupełnie inny pomysł ma uprawę palm ma nasze miasto.

W ogrodzie sensorycznym na Promenadzie Zdrowia zostaną zasadzone bezpośrednio do gleby trzy duże szorstkowe fortunego. Aby mogły przetrwać zimę, ich korzenie będą dogrzewane przez specjalnie wbudowany system. Eksperci podkreślają jednak, że dzisiaj problemem nie jest mroźny klimat czy częste u nas ostatnio  susze, lecz nadmiar wilgoci, która może doprowadzić do gnicia korzeni. Rośliny rosną wolno, tylko samo ukorzenianie trwa rok. Ich rzeczywisty dobrostan poznamy dopiero za kilka lat, kiedy z zielonej korony wyrosną żółte, pachnące kwiatostany. Potem z kwiatów zawiążą się kuliste, około 1 centymetrowe owoce, które w stanie dojrzałym nabiorą niebieskoczarnej barwy.  

Autor: scie24
comments powered by Disqus