Niedziela, 7 czerwca 2020r.

Imieniny: Roberta, Wiesława

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Zachodni Park Zdrojowy przed dużym remontem

Miasto

Zachodni Park Zdrojowy przed dużym remontem

Foto: Biblioteka Narodowa

Do końca 2020 roku zostanie zrewitalizowany i przebudowany Park Zdrojowy między ulicami Monte Cassino, Krzywoustego, Sienkiewicza i Chrobrego. Inwestycja obejmie przywrócenie dawnych elementów zagospodarowania, w tym modernizację tzw. placu koncertowego wraz z budową altany, rekonstrukcję poidełka dla ptaków, przebudowę placu zabaw wraz 
z wyposażeniem oraz wykonanie melioracji tej części parku.

W nowym projekcie zaplanowano częściową zmianę przebiegu alejek spacerowych. Dominującą formą nawierzchni będzie żwir, który na alejach przeznaczonych dla ruchu rowerowego oraz placach parkowych zostanie uzupełniony kostką granitową. Wzdłuż alei parkowych staną latarnie, prawie 90 ławek, 25 stojaków na rowery i ponad 80 koszy na śmieci. W terenie staną także tablice informacyjno-promocyjne w języku polskim i niemieckim. W ramach rewitalizacji przeprowadzone zostaną rownież zabiegi sanitarne drzewostanu.

Do 10 lipca miasto czeka na oferty na wybór inżyniera kontraktu, który przejmie nadzór nad remontem kolejnej części Parku Zdrojowego. Inwestycja uzyskała dofinansowanie w ramach Programu Współpracy Interreg VA Meklemburgia Pomorze Przednie/Branderburgia/Polska - kwota dofinansowania wynosi 975 tys. euro i stanowić ma 85 proc. kosztów inwestycji.

Park Zdrojowy o powierzchni 58 ha to jeden z najstarszych i najciekawszych obiektów zabytkowych w Świnoujściu. Wschodnia część zaprojektowana przez słynnego pruskiego architekta ogrodów P. J. Lenne powstała już w 1828 roku. Zachodni fragment parku, ostatni w kolejce do rewitalizacji, powstał w okresie międzywojennym. Choć wcześniej rozciągał się aż do ul. Matejki, dziś niewiele już pozostało po latach dawnej świetności. Niewątpliwie jednym z najciekawszych obiektów zachowanych w tej części parku jest nietypowa fontanna w pobliżu placu zabaw. Wszystko wskazuje na to, że do końca przyszłego roku park odzyska swoją dawną funkcjonalność. 

Autor: scie24
comments powered by Disqus