Sobota, 6 czerwca 2020r.

Imieniny: Norberta, Laurentego, Bogumila

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Ewakuacja, ograniczenia, zasady zachowania bezpieczeństwa. W niedzielę rano będzie transportowany niewybuch

Ewakuacja, ograniczenia, zasady zachowania bezpieczeństwa. W niedzielę rano będzie transportowany niewybuch

Foto: BIK Um Świnoujście

W niedzielę 14 lipca 2019 r., w godzinach 8.00 – 9.00, torem wodnym przez Miasto Świnoujście przepłynie okręt Marynarki Wojennej RP z niewybuchem zawierającym 400 kg materiału wybuchowego. W związku z zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi, zostają wprowadzone następujące ograniczenia, z ewakuacją ludzi ze strefy bezwzględnego zagrożenia włącznie. Szczegóły poniżej.

W związku z zaistniałym zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi, spowodowanym transportem przez okręt Marynarki Wojennej RP po torze wodnym (Kanał Piastowski, Kanał Mieliński, Cieśnina Świna) niewybuchu z okresu II wojny światowej w dniu 14 lipca 2019 r. w godz. 08.00 – 09.00, Prezydent Miasta Świnoujście zarządził ewakuację dla osób przebywających w strefie bezwzględnej, której zewnętrzna granica obejmuje teren do 200 m. od osi toru wodnego.

W godzinach 8.00 – 9.00 obowiązuje bezwzględny zakaz wchodzenia do morza i na plażę w odległości 750 metrów od falochronu zachodniego; do wysokości ulicy Zdrojowej.
Ewakuacji podlegają osoby znajdujące się w budynkach nr 34, 34A, 34B, 35 przy ul. Bohaterów Września, nr 8 Willa Grażyna przy ul. Wybrzeże Władysława IV, nr 10 Stacja Paliw Orlen przy ul. Wybrzeże Władysława IV, nr 4 Warsztaty „Żeglugi Świnoujskiej” przy ul. Rogozińskiego, nr 25 przy ulicy Karsiborskiej, obiektach Portu Jachtowego – Basenu Północnego i SAR, nr 2, 3, 4 przy ul. Barkowej, nr 1 przy ul. Kanałowej.

Mieszkańcy znajdujący się w strefie otwartej przestrzeni, która obejmuje teren do 550 m od granicy zewnętrznej strefy bezwzględnej, zobowiązani są do pozostania w miejscu zamieszkania, nie zbliżania się do okien, nie wychodzenia na balkony i tarasy oraz nie wychodzenia na zewnątrz budynku.
Ewakuacja przeprowadzona zostanie w dniu 14 lipca br. w godzinach 07.00 – 08.00. Miejsce gromadzenia (przebywania) ludności na czas ewakuacji:
– hala sportowa przy ul. Piłsudskiego 9. Transport ewakuowanych osób do miejsca gromadzenia (przebywania) od godz. 7.00 zabezpieczy autobus komunikacji miejskiej podstawiony przy pętli autobusowej przy Kapitanacie Portu w Świnoujściu.
- mieszkańcy Karsiborza. Miejsce ewakuacji budynek Ochotniczej Straży Pożarnej w Karsiborze przy ulicy 1 Maja. Transport: samochód OSP będzie od godziny 7.00 czekał na skrzyżowaniu ulic Barkowej i Kanałowej.
Powrót mieszkańców nastąpi po opuszczeniu toru wodnego przez okręt z groźnym ładunkiem.

Wszelkie informacje można uzyskać pod numerem:
91 3220008, 91 3220009, 91 3214426 w godz.:
- 12.07.2019 - piątek od 07.30 do 15.30;
- 13.07.2019 - sobota od 07.30 do 15.30;
- 14.07.2019 - niedziela od 05.15 do czasu zakończenia przedsięwzięcia.

Uwaga. Na czas wydobycia oraz transportu miny poza główki portu w Świnoujściu będą obowiązywały również następujące ograniczenia:
- Od godziny 5.00 w niedzielę wejście na Zalew Szczeciński zostanie zamknięte przez służby zarówno ze strony Szczecina, jak i Świnoujścia
- Do czasu podjęcia miny na pokład okrętu i jej transportu w kierunku wyjścia z portu Świnoujście w morze obowiązywać będzie całkowity zakaz wchodzenia do wody i ruchu wszelkich jednostek pływających na Zalewie Szczecińskim
- Uwaga. Zakaz bezwzględnie dotyczy także wędkarzy, którzy nie będą mogli przebywać na brzegu i na łodziach w strefie przejścia okrętu z niebezpiecznym ładunkiem (wzdłuż Kanału Piastowskiego i nad Zalewem Szczecińskim)
- Przewiduje się, że okręt wpłynie na Kanał Piastowski o godzinie 8.00. A opuści Świnoujście o godzinie 9.00
- Na czas transportu miny poza port Świnoujście na krótko zostanie wstrzymane kursowanie promów na obu świnoujskich przeprawach. Ostatnie (przed przejściem jednostki z niebezpiecznym ładunkiem) promy "Bielik" na przeprawie promowej "Warszów” odbiją z obu stron o godzinie 8.00. Ponownie zostaną wznowione po przejściu okrętu na odległość bezpieczną dla przeprawy. Planowana przeprawa w kursowaniu promów na przeprawie to około 30-40 minut
- Analogicznie jeśli chodzi o ogólnodostępną przeprawę "Karsibór"; tu ostatnie - przed przejściem okrętu - promy odbiją z obu stron o godzinie 7.30
- Pociągi ze Świnoujścia, których odjazd zgodnie z rozkładem planowany jest w godzinach 7.30 do 8.27 wyruszą zgodnie z planem. Osobom udającym się na pociąg w tych godzinach przypominamy, że ostatni prom „Bielik” odbije z lewobrzeża (centrum) o godzinie 8.00. Wcześniej przeprawa będzie funkcjonowała normalnie.
- Pociągi przyjeżdżające do Świnoujścia w godzinach 8.00 – 9.00. Do godziny 8.20 dojadą na stacji głównej Świnoujście, a ich pasażerowie na czas przepłynięcia okrętu z bombą, będą ewakuowani do budynku dworca głównego PKP.

Autor: BIK UM Świnoujście
comments powered by Disqus