Środa, 12 sierpnia 2020r.

Imieniny: Innocentego, Lecha, Euzebii

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Mieszkańcy walczą o zachowanie mozaiki

Miasto

Mieszkańcy walczą o zachowanie mozaiki

Foto: Organizator

Mozaika "Rajski ptak" zdobiąca ścianę starego basenu może zostać zniszczona wraz rozbiórką budynku pływalni przy promenadzie. O zachowanie ozdobnego ornamentu w imieniu mieszkańców upomniały się Stowarzyszenie Przyjaciół ul. Hołdu Pruskiego w Świnoujściu i Towarzystwo Przyjaciół Świnoujścia. Petycja w tej sprawie trafiła już do prezydenta Świnoujścia oraz wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Dotychczas udało się zebrać nieco ponad 200 głosów. - Akcja zbierania podpisów była krótkotrwała - trwała zaledwie kilka dni - bo chodziło nam o jak najszybsze oficjalne zarejestrowanie petycji. Widząc pośpiech z jakim trwają pracę przy budowie nowej promenady obawialiśmy się, że wkrótce może zostać rozebrany budynek basenu, a znajdującą się na jego ścianie mozaikę może spotkać ten sam los jaki spotkał inne mozaiki w Świnoujściu - podkreśla Bogumiła Karczewska-Łabuda, reprezentująca oba stowarzyszenia.

Według organizatorów akcji, mozaika Rajski ptak, podobnie jak rzeźba Telesfor i fontanna Śruba, to niezwykle ważne dla Świnoujścian elementy lokalnego dziedzictwa. Są to wartości i symbole będące dla nas „wyznacznikami Świnoujścia”, swoisty kapitał pamięci miasta. Pozwalają kształtować lokalną tożsamość, poczucie dumy (zachowanie Śruby w niezmienionej postaci, odrestaurowanie Telesfora) lub straty (zakryte tynkami mozaiki na Placu Wolności czy w amfiteatrze).

- Ktoś może powiedzieć, że zachowanie ich jest niepotrzebne, ale dla Świnoujścian są one dobrem, które wymyka się mierzalnym osądom, wskaźnikom czy gustom. Ich ponadczasowa wartość jest bezdyskusyjna i dlatego wymaga działań, które będą przeciwdziałać ich zniszczeniom - uważa Bogumiła Karczewska-Łabuda.

Autorem Rajskiego ptaka jest świnoujski artysta Jan Bociąga. Mozaika powstała w latach 80-tych XX wieku. 

 

Autor: scie24
comments powered by Disqus