Środa, 12 sierpnia 2020r.

Imieniny: Innocentego, Lecha, Euzebii

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Prezydent: Będziemy walczyć o rekompensaty za port kontenerowy

Miasto

Prezydent: Będziemy walczyć o rekompensaty za port kontenerowy

Foto: scie24

Po ostatniej decyzji Rady Miasta kwestia budowy portu kontenerowego w naszym mieście jest przesądzona. Większość radnych odmówiła wyrażenia jednoznacznej opinii w sprawie poszerzenia granic świnoujskiego portu. W związku z przyjętą przez Sejm RP tzw. specustawą portową, na naszą skrzynkę pocztową otrzymaliśmy pismo Prezydenta Świnoujścia Janusza Żmurkiewicza.

Szanowni Mieszkańcy. Przyjęta przez Sejm RP tzw. specustawa portowa sprawiła, że jako mieszkańcy nie będziemy już mieli wpływu na to, czy port kontenerowy u nas powstanie, czy nie. Ale to nie oznacza, że jesteśmy na zupełnie przegranej pozycji. Teraz musimy zawalczyć o to, co – jeśli taki port powstanie - możemy w zamian dostać. I dlatego zwracam się do Państwa o nadsyłanie swoich propozycji, oczekiwań, których spełnienie przez inwestora mogłoby zrekompensować powstanie portu kontenerowego.

Specustawa, czyli Ustawa o inwestycjach w zakresie budowy portów zewnętrznych, została przyjęta głównie dla budowy Portu Centralnego w Gdańsku, Portu Zewnętrznego w Gdyni i terminalu kontenerowego w Świnoujściu. Wprowadza ułatwienia proceduralne dla inwestorów budujących porty zewnętrzne w ramach rozbudowy portów o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej. 

Teraz musimy walczyć o rekompensaty dla miasta i nas - jego mieszkańców. I dlatego zwracam się do Państwa o nadsyłanie swoich wniosków, propozycji tego, co w zamian za port kontenerowy, miałoby powstać w Świnoujściu i służyć nam mieszkańcom. 

Na Państwa propozycje czekam do końca września 2019 r. Można je wysłać pocztą internetową na adres: bik@um.swinoujscie.pl, złożyć na Stanowisku Obsługi interesantów w Urzędzie Miasta Świnoujście (na parterze w głównym budynku) lub wysłać tradycyjną pocztą na adres: Prezydent Miasta Świnoujście, Urząd Miasta Świnoujście, ulica Wojska Polskiego 1/5, 72 – 600 Świnoujście z dopiskiem „port kontenerowy”.

Nadesłane propozycje wykorzystam w rozmowach z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, których rozpoczęcie planowane jest w październiku.

Prezydent Miasta Świnoujście
Janusz Żmurkiewicz

Autor: scie24 / BiK UM Świnoujście
comments powered by Disqus