Inwestycje
Port będzie się rozwijał
Port Handlowy w Świnoujściu.
Foto: Bartek Wutke
Prawie 1,5 mld złotych chce zainwestować Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście w infrastrukturę portową. Część tych pieniędzy już została wydana, część czeka na akceptacje przez unijne instytucje w ramach przyszłej perspektywy finansowej.
Dziś odbyło się spotkanie informacyjne z władzami spółki.
- Port Szczecin - Świnoujście jest bardzo dużym beneficjentem funduszy zewnętrznych – mówił Krzysztof Sadowski, wiceprezes zarządu portów. – To blisko 100 mln rocznie. Większość inwestycji nie byłaby możliwa bez środków unijnych. A do naszych przedsięwzięć trzeba również dodać inne inwestycje realizowane przez m.in. Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.
W latach 2007-2013 oraz 2014, rozbudowano infrastrukturę portową w Szczecinie i Świnoujściu. Przebudowie uległa południowa część portu w Świnoujściu, gdzie powstają nabrzeża dla promów o długości maksymalnej 220 metrów. Możliwe stanie się również przyjmowanie jednostek typu RO-PAX. Przybędzie również estakada samochodowa z ruchomym pomostem, rękaw pasażerski i inne drobniejsze inwestycje.
Przebudowie ulegnie również infrastruktura kolejowa i drogowa na terenie portów. Łącznie modernizacji ulegnie 36 km torów i 134 rozjazdy. Jeżeli chodzi o drogi wewnętrzne, przebudowano ich blisko 9 km, czego 3 w samym Świnoujściu. Przy okazji rozpoczyna się również budowa miejsc postojowych zarówno dla samochodów ciężarowych jak i osobowych. Np. w Świnoujściu dzięki temu, na prawobrzeżu miasta przybędzie kilkadziesiąt miejsc parkingowych. Podczas tej inwestycji przebudowie ulegnie ul. Nowoartyleryjska, która może w przyszłości stać się główną drogą dojazdową do portu w Świnoujściu.
Łącznie ZMPSiŚ na cele w Szczecinie i Świnoujściu, pozyskał ze środków zewnętrznych około 600 mln złotych.
A jakie inwestycje zarząd portów planuje w przyszłej perspektywie finansowej 2014-2020? W Świnoujściu planuje się przede wszystkim modernizację istniejących stanowisk promowych. Zarząd chciałby też wybudować kolejne stanowisko do odbioru skroplonego gazu, na terenie portu zewnętrznego. Jest również plan modernizacji sieci technicznej na terenie portów. Przebudowie miałyby ulec sieci energetyczna i kanalizacyjna czy teletechniczna. Napisane projekty przewidują dofinansowanie na poziomie 700 mln złotych.
Prezes Portu Handlowego w Świnoujściu pytał przy tej okazji o inne inwestycje, ważne na portu w Świnoujściu.
- Zarząd musi dostosować nabrzeża do stutysięczników – przy okazji pogłębiania toru dla tych jednostek – mówił Marek Kowalewski. - Czy planujecie spełnienie tego warunku Urzędu Morskiego?
- Przystępujemy aktualnie do prac koncepcyjnych nad tymi sprawami – odpowiedział szybko wiceprezes Sadowski. - Jeżeli uzyskamy dofinansowanie innych inwestycji, to może się okazać, że mamy oszczędności i być może to będzie źródło finansowania tych projektów.
Według wiceprezesa, tylko w ten sposób można zachować konkurencyjność zespołu portów. Nie można jednak rozwijać portów bez rozbudowy zaplecza komunikacyjnego. Obecnie trwają prace przy pogłębianiu toru wodnego, modernizowana jest linia kolejkowa Szczecin – Świnoujście, i budowana jest trasa S3. Urząd Morski, PKP PLK i GDDKiA wydadzą na ten cel łącznie ponad 2 mld złotych. Krzysztof Sadowski liczy również na współpracę z lokalnymi samorządami.
DOŁĄCZ DO NAS: