Piątek, 28 lutego 2020r.

Imieniny: Romana, Ludomira, Lecha

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Olbrzymie dofinansowanie i... olbrzymia drogowa inwestycja na prawobrzeżu Świnoujścia

Inwestycje

Olbrzymie dofinansowanie i... olbrzymia drogowa inwestycja na prawobrzeżu Świnoujścia

Foto: BiK UM Świnoujście

I stało się faktem. W miniony piątek Prezydent Świnoujścia podpisał w Warszawie umowę na drugie co do wielkości unijne dofinansowanie w historii naszego miasta. To niemal 122 mln złotych inwestycję, która obejmuje przebudowę dróg Ludzi Morza, Barlickiego, Ku Morzu oraz budowę obwodnicy Bazy Las i estakady łączącej ulicę Barlickiego z drogą S3. Będzie realizowana w latach 2020-2022. 

Więcej otrzymaliśmy tylko na budowę tunelu. Uroczyste podpisanie odbyło się w Centrum Unijnych Projektów Transportowych w Warszawie. Oprócz Świnoujścia umowy podpisano także na dofinansowanie także innych inwestycji w Polsce. 

- Sześć umów na realizację inwestycji w pięciu województwach z dofinansowaniem unijnym o wartości ponad 721 milionów złotych. Tak możemy podsumować podpisane dzisiaj umowy. Ale to nie są tylko liczby, to przede wszystkim wartość dodana dla ludzi i środowiska - podkreśliła Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

- Świnoujście twardo stoi na dwóch nogach – mówi prezydent Janusz Żmurkiewicz. - Jedna to turystyka i uzdrowisko. Druga to gospodarka morska, rozwój portu. Podpisana w piątek umowa, a wraz z nią przyznane nam niemal 122 mln złotych dofinansowania na poprawę infrastruktury drogowej, to milowy krok dla rozwoju portu, a ten przyniesie korzyści nie tylko Świnoujściu, ale całej Polsce.

Inwestycja pod nazwą "Sprawny i przyjazny środowisku dostęp do infrastruktury portu w Świnoujściu - etap I" obejmuje przebudowę ulicy Barlickiego pomiędzy skrzyżowaniami z ulicami Wolińską i Dworcową, budowę nowego odcinka drogi łączącej ulicę Barlickiego z drogą S3, przebudowę ulicy Ludzi Morza pomiędzy skrzyżowaniami z ul. Barlickiego i nową drogą (tzw. obwodnicą Bazy Las), przebudowę odcinka ulicy Ku Morzu pomiędzy wjazdem na falochron wschodni a latarnią morską, budowę tzw. obwodnicy Bazy Las pomiędzy drogą krajową nr 3 a ulicą Ludzi Morza. 

Całkowita wartość inwestycji to 143,1 mln złotych, z czego dofinansowanie z UE to 121,7 mln złotych.

Unijne dofinansowanie pochodzi Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Autor: BiK UM Świnoujście
comments powered by Disqus