Środa, 12 sierpnia 2020r.

Imieniny: Innocentego, Lecha, Euzebii

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Jesteśmy w pierwszej trójce najbardziej rozwijających się miast na prawach powiatu

Miasto

Jesteśmy w pierwszej trójce najbardziej rozwijających się miast na prawach powiatu

Foto: BiK UM Świnoujście

Świnoujście zajęło 3. miejsce wśród miast na prawach powiatu w Polsce o najwyższym poziomie rozwoju w XVII edycji Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego. Na 66 takich miast jest jedynym z województwa zachodniopomorskiego, które znalazło się nie tylko w pierwszej dziesiątce, ale i dwudziestce. Kolejnym jest dopiero Szczecin z 21. pozycją w rankingu. Oceniano wszystkie 66 miasta na prawach powiatu w Polsce.

Wyniki dorocznego Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego ogłoszono wczoraj w Sali Kolumnowej Sejmu RP. Świnoujście reprezentowała Zastępca Prezydenta Miasta Barbara Michalska.

- Wyprzedziły nas tylko Rzeszów i Warszawa, która zajęła pierwsze miejsce. Za nami z kolei Kraków, Poznań, Wrocław. Trzeba pamiętać, że wszystkie te miasta mają o wiele więcej mieszkańców - mówi Barbara Michalska i dodaje: - Tak, jak inne nagrody oraz wyróżnienia, także i to uważam za sukces wszystkich świnoujścian. Wszyscy bowiem budujemy nasze miasto dla nas oraz przyszłych pokoleń. A bycie w pierwszej trójce najbardziej rozwijających się miast na prawach powiatu, to dla nas powód do dumy.

Ranking przygotowywany jest pod kierunkiem prof. Eugeniusza Sobczaka z Politechniki Warszawskiej. W poszczególnych kategoriach (gminy wiejskie, miejsko-wiejskie, miejskie oraz miasta na prawach powiatu) ocenianych jest 15 wskaźników obejmujących trzy obszary rozwoju: gospodarczy, społeczny i ochrony środowiska, m.in. nakłady na wydatki inwestycyjne, liczbę podmiotów gospodarczych, wskaźnik bezrobocia, liczbę absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, procent ludności objętej wodociągami oraz oczyszczalnią ścieków.

Organizatorami są: Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Sejmu RP, Wydział Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej oraz Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.

Autor: BiK UM Świnoujście
comments powered by Disqus