Niedziela, 12 lipca 2020r.

Imieniny: Jana, Brunona, Bonifacego

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Tu będzie zaczynał się tunel pod Świną

Miasto

Tu będzie zaczynał się tunel pod Świną

Foto: BiK UM Świnoujście

Miejsce na lewobrzeżu (wyspa Uznam) oddalone jest ponad 500 metrów od brzegu Świny. Postawione tam murki wyznaczają początek komory startowej dla maszyny TBM, która będzie drożyła tunel. Jak się okazuje, nie tylko pod samą Świną, ale także drzewami, które rosną przy jej brzegu i kilkaset metrów dalej.

Wybudowane murki pomogą w dokładnym wprowadzeniu chwytaka maszyny służącej do wybierania gruntu. Odległość między murkami ma szerokość tego chwytaka, co pomoże we wprowadzeniu go dokładnie w pionie. Grunt w tym miejscu będzie wybrany na głębokość 39,5 metra.

Po wykonaniu wykopu i zabezpieczeniu bocznych ścian zewnętrznych, to właśnie tutaj stanie maszyna TBM, która będzie drążyła w gruncie i układała betonowe pierścienie, z których zostanie wybudowany tunel. Czoło TBM przed wprawieniem jej w ruch znajdzie się dokładnie w miejscu wyznaczonym przez murki.

Kilkanaście metrów dalej znajduje się las. Toteż z miejsca, gdzie powstaje komora startowa nie zobaczymy Świny. Drzew rosnących bezpośrednio nad Świną i kilkaset metrów dalej nie trzeba było usuwać, bowiem w miejscu, gdzie rosną tunel będzie już na tyle głęboko pod ziemią, że nie będzie im przeszkadzał. Tym samym świnoujski tunel będzie przebiegał nie tylko pod wodą, ale też pod drzewami.

Autor: BiK UM Świnoujście
comments powered by Disqus