Wtorek, 22 września 2020r.

Imieniny: Tomasza, Maurycego, Joachima

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Tężnie na zdrowie

Dzielnica nadmorska

Tężnie na zdrowie

Foto: scie24/archiwum

W tym tygodniu na remontowanej starej promenadzie, na wysokości ul. Małachowskiego, uruchomiono dwie tężnie solankowe. Takie obiekty lecznicze to prosty i przyjemny sposób na podreperowanie zdrowia. Wyjaśniamy, jak działają i przy których schorzeniach mogą mieć zbawienny wpływ na samopoczucie.

Tężnie są konstrukcjami z drewna i tarniny usadowionymi na betonowych korytach. Elektroniczne urządzenia tłoczą solankę w obiegu zamkniętym, tworząc w pobliżu niezwykle sprzyjający mikroklimat. Osoby korzystające inhalują zawarte w niej minerały i mikroelementy, przede wszystkim jod, brom, wapń czy chlor. 

Taka terapia ma działanie wspomagające przy leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapaleniu zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy wegetatywnej i w przypadku ogólnego przemęczenia. Zalecany czas inhalacji wynosi 30 minut. 

Skuteczność kuracji mocno uzależniona jest od pogody. Podczas słonecznego i wietrznego dnia parowanie jest najintensywniejsze, co daje najlepsze efekty. Natomiast w dni deszczowe i mgliste tężenie nie występuje prawie w ogóle.

Tężnie w Świnoujściu bez ograniczeń dostępne dla wszystkich osób. Solanka pochodzi z Uzdrowiska Świnoujście. Między obiekatmi można spacerować lub korzystać z mikroklimatu odpoczywając na pobliskich ławkach.

Autor: scie24
comments powered by Disqus