Piątek, 14 sierpnia 2020r.

Imieniny: Alfreda, Euzebiusza, Maksymiliana

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Świnoujście buduje tunel. Chińczycy demontują ogromną maszynę

Miasto

Świnoujście buduje tunel. Chińczycy demontują ogromną maszynę

Foto: www.tunel-swinoujscie.pl

Na niemal 130 elementów rozkładana jest maszyna TBM, która wydrąży tunel pod Świną. Jej demontaż jest niezbędny, aby drogą morską mogła dotrzeć z Chin, gdzie ją zbudowano, do miejsca swojego przeznaczenia, czyli na budowę tunelu pomiędzy wyspami Uznam i Wolin w Świnoujściu. Z kolei na samej budowie trwają intensywne prace przy komorze, z której maszyna TBM rozpocznie wiercenie w dnie pod Świną.

TBM, czyli Tunel Boring Machine, ma przypłynąć do Świnoujścia we wrześniu. Aktualnie jest przygotowywana do transportu z Chin. Na miejscu w Świnoujściu będzie ponownie składana i testowana. Faktyczne wiercenie tunelu ma rozpocząć w marcu przyszłego roku. Wystartuje w specjalnie do tego celu budowanej komorze. Zacznie z wyspy Uznam, a zakończy wiercenie na wyspie Wolin.

Na jej budowie trwa zbrojenie, deskowanie i betonowanie wieńca ścian szczelinowych. Wiercone są też studnie odwadniające wewnątrz komory, dla odwadniania przy robotach ziemnych, montowane są inklinometry w ścianach szczelinowych do kontroli przemieszczeń podczas głębienia komory. Budowany jest blok wejściowy od strony ściany szczytowej wschodniej komory startowej TBM. 

W części budowy po stronie wyspy Uznam, na zachód od ulicy Karsiborskiej, budowane są też ściany szczelinowe dla rampy dojazdowej do tunelu. Na wschód od ulicy Karsiborskiej kontynuowane są roboty ziemne dla wykonania wieńca i stropu na ścianach szczelinowych tunelu odkrywkowego. 

Równolegle trwają inne prace na budowie tunelu pod Świną. Trwa przebudowa sieci gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych. Po stronie wyspy Wolin przebudowywane są sieci wodno-kanalizacyjne wzdłuż ulicy Fińskiej oraz w rejonie komory odbiorczej (to ta, z której TBM wyjdzie spod dna Świny na powierzchnię). Trwa też przebudowa sieci energetycznych tj. linii napowietrznej WN 110 kV i część kablowej.

* * *

Budowa tunelu rozpoczęła się jesienią 2018 roku. W sumie powstanie niemal 3,2 drogi, w tym około 1,4 km to będzie tunel pod Świną, który połączy wyspy Uznam i Wolin. Elementami układu drogowego będą również drogi dojazdowe do tunelu, plac manewrowy, skrzyżowanie – rondo na wyspie Wolin i skrzyżowanie typu T na wyspie Uznam. W zakresie inwestycji jest również przebudowa istniejących przyległych ulic.

Inwestorem budowy stałego połączenia jest Gmina Miasto Świnoujście. Inwestycja jest w 85 procentach finansowana z Funduszy Unijnych. Reszta to środki z Budżetu Miasta Świnoujście. Koszt inwestycji to ponad 912,5 mln złotych brutto.

Zgodnie z umową z wykonawcą budowa stałego połączenia ma zakończyć się jesienią 2022 roku.

Autor: BiK UM Świnoujście
comments powered by Disqus