Piątek, 14 sierpnia 2020r.

Imieniny: Alfreda, Euzebiusza, Maksymiliana

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / 2,5 miliona złotych dla seniorów

Miasto

2,5 miliona złotych dla seniorów

Foto: silviarita / pixabay

Świnoujścianie w wieku 65+ kolejny rok z rzędu otrzymają świadczenie rodzinne w kwocie 300 zł w postaci Bonu Wyspiarza Seniora. Program funkcjonuje od 2018 roku. 2,5 miliona złotych zostało zabezpieczonych w budżecie miasta specjalnie na ten cel. Tym razem termin składania wniosków o świadczenie decyzją rady miasta został przesunięty z powodu epidemii. Wczoraj prezydent Janusz Żmurkiewicz podpisał zarządzenie, na mocy którego wnioski o to świadczenie będzie można składać już od 3.08.

Według planu program miał się rozpocząć w marcu tego roku, jednak reżim sanitarny, który wprowadzono w całym kraju w związku z pandemią spowodował odłożenie w czasie tej decyzji. Dziś, kiedy obostrzenia zostały cofnięte seniorzy będą mieli możliwość bezpiecznego dopełnienia formalności. Zadbano również o maksymalne ograniczenie kontaktu osobistego. W ubiegłym roku wnioskodawcy korzystali z pomocy zaangażowanych pracowników w zorganizowanym punkcie przyjmowania wniosków w Miejskim Domu Kultury. Tym razem na terenie miasta zostanie utworzonych siedem osobnych stanowisk:

1) Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, ul. Dąbrowskiego 4,
2) Urząd Miasta - SOI, ul. Wojska Polskiego 1/5,
3) Galeria ART, ul. Wojska Polskiego ½, 
4) Informacja Turystyczna, Plac Słowiański 6/1,
5) Pogotowie Techniczne Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej „Słowianin”, ul. Matejki 38A,
6) MDK – Filia Nr 1 Przytór, ul. Zalewowa 40, 
7) MDK – Filia Nr 2 Warszów, ul. Sosnowa 18,
8) MDK – Filia Nr 3 Karsibór, ul. 1 Maja 40.

Na miejscu będzie można pobrać dokumenty do wypełnienia, a następnie wrzucić je do ustawionych tam urn. Na stronie internetowej Urzędu Miasta oraz MOPR są również dostępne wnioski w formie elektronicznej. Można je pobrać i złożyć za pomocą platformy e-puap. Weryfikacji wniosków dokona Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Świnoujściu. Na tej podstawie zostaną wydane oświadczenia o przyznaniu Bonu. Mieszkańcy otrzymają środki bezpośrednio na wskazany rachunek bankowy (co znacznie przyspieszy realizację) lub za pomocą przekazu pocztowego. Na dopełnienie formalności seniorzy będą mieli czas od 3.08 do 2.10.2020r. W razie pytań można kontaktować się telefonicznie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Świnoujściu: 91 322 5460. 

W związku z pytaniami mieszkańców Urząd Miasta w Świnoujściu informuje, że świadczenie nie podlega opodatkowaniu. Upoważnienie do składania dokumentów nie jest wymagane, najważniejszy jest podpis wnioskodawcy. Osoby zainteresowane otrzymaniem potwierdzenia złożenia wniosku mogą skorzystać z możliwości wysłania go pocztą pod adresy:

- Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Świnoujściu, ul. Dąbrowskiego 4 72-600 Świnoujście
- Urząd Miasta Świnoujście, ul. Wojska Polskiego 1/5 72-600 Świnoujście 

Jednocześnie prosimy o rozważne zaplanowanie terminu składania wniosków, w celu uniknięcia tworzenia się długich kolejek i skupisk ludzi, korzystanie z pomocy rodziny lub sąsiadów. Osobiste dopełnianie formalności nie jest konieczne. W ubiegłym roku ok. 700 osób złożyło dokumenty już pierwszego dnia, a można to rozłożyć w czasie dwóch miesięcy.

Autor: UM Świnoujście
comments powered by Disqus