Wtorek, 27 października 2020r.

Imieniny: Iwony, Sabiny

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Świnoujście bez smogu!

Miasto

Świnoujście bez smogu!

Foto: KlausHausmann / pixabay

Raporty smogowe kończące telewizyjne prognozy pogody stały się naszą codziennością. Polacy zamieszkujący południowe i środkowe tereny naszego kraju żyją w bardzo zanieczyszczonym środowisku. My mamy to szczęście, że możemy oddychać czystym powietrzem, a szarość za oknem w sezonie jesienno-zimowym jest tylko spowodowana zachmurzeniem, nie smogiem. To jednak nie oznacza, że nie może być jeszcze bardziej ekologicznie, a przy tym taniej i wygodniej.

Ekologicznie i ekonomicznie

Nawet, jeżeli stary piec jest w dobrym stanie warto wymienić go na nowoczesny. Wszystko jest oczywiście zależne od rodzaju pieca, jednak informacji, które można znaleźć w portalach branżowych wynika, że Klasa 5 w porównaniu do klasy 3 i niższych, zapewnia oszczędności rzędu 20-25% energii/rok. Dodatkowym usprawnieniem jest fakt, że nowe urządzenia nie wymagają obsługi, regulacja odbywa się samoczynnie, a uzupełnianie paliwa konieczne jest tylko raz w tygodniu. To również oznacza, że więcej pieniędzy zostaje w naszej kieszeni. Te udogodnienia są istotne dla człowieka. Największą i nieprzecenioną korzyścią jest jednak maksymalne ograniczenie emisji szkodliwych pyłów i gazów do środowiska. Nowoczesne urządzenia mogą emitować nawet 5 razy mniej pyłu, a 50 razy mniej tlenku węgla! 

Zmień piec

Od dziś rusza nabór zgłoszeń o przyznanie grantów dla osób prywatnych w wysokości 7 500 zł na wymianę pieców i kotłów węglowych na nowe, niskoemisyjne źródła ciepła. Formularz zgłoszenia oraz regulamin udzielania wsparcia można pobrać bezpośrednio w siedzibie Wydziału Ochrony Środowiska i Leśnictwa Urzędu Miasta Świnoujście, przy ul. Wyspiańskiego 35 C, pok. 204 lub na stronach internetowych www.bip.um.swinoujscie.pl oraz www.swinoujscie.pl

Szczegółowe informacje, w tym regulamin, druki i oświadczenia: www.swinoujscie.pl/pl/news/content/15483

Projekt pn.: Poprawa jakości powietrza w Gminie Miasto Świnoujście jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, Oś priorytetowa II Gospodarka niskoemisyjna, Działanie 2.14 Poprawa jakości powietrza – Zachodniopomorski Program Antysmogowy, zgodnie z umową o dofinansowanie nr RPZP.02.14.00-32-A044/19-00 z dnia 11.03.2020 r.

Autor: UM Świnoujście
comments powered by Disqus