Środa, 15 stycznia 2025r.

Imieniny: Pawła, Arnolda, Izydora

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Skarb z wydmy

Historia

Skarb z wydmy

Zbiór przez kilkanaście ostatnich lat były własnością prywatnego kolekcjonera

Foto: Muzeum Obrony Wybrzeża

Mimo, że mają ponad 70 lat są niemal w idealnym stanie. Podbijano nimi wojskowe asygnaty, rozkazy dzienne, książeczki wojskowe i dokumenty o nadaniu odznaczeń. Po rozbiciu jednostki, najprawdopodobniej tuż przed ewakuacją żołnierz który był za nie odpowiedzialny z dużą starannością każdą z nich zawinął w materiał i po włożeniu do metalowej skrzyneczki zakopał pod korzeniem sosny rosnącej tuż przy plaży. Do świnoujskiego muzeum trafiła bezcenna kolekcja pieczęci sztabowych jednego z pułków Kriegsmarine!

Mimo, że mają ponad 70 lat są niemal w idealnym stanie. Podbijano nimi wojskowe asygnaty, rozkazy dzienne, książeczki wojskowe i dokumenty o nadaniu odznaczeń. Po rozbiciu jednostki, najprawdopodobniej  tuż przed ewakuacją  żołnierz który był za nie odpowiedzialny z dużą starannością każdą z nich zawinął w materiał i po włożeniu do metalowej skrzyneczki zakopał pod korzeniem sosny rosnącej tuż przy plaży. Do świnoujskiego muzeum trafiła   bezcenna kolekcja pieczęci sztabowych jednego z pułków Kriegsmarine!

Pieczątek jest 17. Z treści stempli wynika, że pochodzą z kompanii sztabowej 3. Marine-Schützen-Regiment   (3 Pułku Strzelców Marynarki Wojennej). Poza pieczęciami z nazwą jednostki, jest między innymi pieczątka komendanta i szefa pułku oraz pieczątka wykorzystywana w książeczkach wojskowych – do oznaczania okresu służby. Pieczątki  zostały wyprodukowane   w zakładzie Makowskiego w Wilhelmshaven, który istniej i produkuje stemple do dnia dzisiejszego.

Stemple zostały znalezione w metalowym pudełku na nadmorskich wydmach w 1974 roku. Zbiór przez kilkanaście ostatnich lat były własnością prywatnego kolekcjonera, który kilka dni temu przekazał je Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

Kolekcja będzie prezentowana na wystawie poświęconej jednostkom brzegowym niemieckiej Marynarki Wojennej w czasie II wojny światowej w Podziemnym Mieście na Wyspie Wolin.

+++

Bataliony pułku zostały w większości zniszczone w marcowych i kwietniowych walkach w delcie Nogatu. Kompania sztabowa ewakuował się w nocy z 7/8 maja 1945 roku promem morskim z Mierzei Wiślanej do Kilonii.

Dowódcą pułku był Kapitän zur See Wilhelm Herwegh. W czasie swojej wojennej kariery Herwegh był między innymi dowódca stacjonującego na Zatoce Pomorskiej Artillerieschulschiff Mars ( zatopionego w Szczecinie) i komendantem Marineflakschule I w Zinnowitz koło Świnoujścia.

Autor: Muzeum Obrony Wybrzeża
comments powered by Disqus