Sobota, 19 września 2020r.

Imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Unieszkodliwienie niewybuchów. Tym razem bez większych ograniczeń dla ludzi

Miasto

Unieszkodliwienie niewybuchów. Tym razem bez większych ograniczeń dla ludzi

W poniedziałek w Urzędzie Miasta Świnoujście odbyło się posiedzenie Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, na którym omówiono przebieg operacji nurków minerów oraz związane z nią zadania pozostały służb. Posiedzenie prowadził przewodniczy MCZK Prezyd

Foto: BiK UM Świnoujście

W czwartek 6 sierpnia Nurkowie Minerzy z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przeprowadzą kolejną operację unieszkodliwiania niewybuchów. Zneutralizują trzy bomby głębinowe zlokalizowane na dnie Kanału Piastowskiego. 

Operacja nurków minerów tym razem nie będzie powodowała utrudnień dla mieszkańców i turystów przebywających w Świnoujściu. Przeprawy promowe będą kursowały normalnie, nie będzie też ewakuacji. 

Natomiast w godzinach od 7.00 do 14.00 będzie obowiązywał zakaz przebywania ludzi na lądzie w promieniu 200 metrów od miejsca prowadzenia operacji. Drogi dojazdowe biegnące wzdłuż Kanału Piastowskiego po stronach wysp Uznam i Wolin będą zamknięte.

Neutralizowane w czwartek niewybuchy to trzy bomby głębinowe typu WBD. Pochodzą z okresu II wojny światowej. Zawierają w sobie łącznie blisko 400 kilogramów materiału wybuchowego.

Jak informuje rzecznik prasowy 8.FOW kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski, nadal trwają czynności przygotowawcze do neutralizacji największej dotychczas znalezionej w okolicy Świnoujścia brytyjskiej bomby lotniczej potocznie zwanej Tallboy. W wyniku bardzo dokładnego przeszukania dna, w promieniu kilkuset metrów od tej bomby stwierdzono dużą ilość obiektów ferromagnetycznych. Przed rozpoczęciem operacji unieszkodliwiania Tallboy’a, każdy z tych w sumie kilkuset obiektów zostanie dokładnie sprawdzony i usunięty. Tak, aby nurkowie 8.FOW mieli pewność, że w pobliżu nie znajduje się żaden inny obiekt zawierający w sobie materiał wybuchowy. Oprócz zaangażowania 8.FOW operacja wymaga jeszcze szeregu pozwoleń i przygotowań ze strony instytucji cywilnych.

Autor: BiK UM Świnoujście
comments powered by Disqus