Wtorek, 26 stycznia 2021r.

Imieniny: Tymoteusza, Michała, Tytusa

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Trwają prace przy Centrum Usług „Mulnik”

Inwestycje

Trwają prace przy Centrum Usług „Mulnik”

Foto: BiK UM Świnoujście

W rejonie ulic Karsiborskiej i Portowej toczą się prace związane z doprowadzeniem dróg i mediów oraz rewitalizacją terenów powojskowych pod przyszłe Centrum Usług „Mulnik”, które będzie służyć lokalnym przedsiębiorcom. 5,5 hektara powierzchni terenu powojskowego zostało oczyszczone z przedmiotów niebezpiecznych, a zdegradowane budynki rozebrane. 

Na ich miejscu wybudowanych zostanie 3,3 km nowej jezdni o szerokości 7 metrów, ścieżka rowerowa, chodnik, zatoki autobusowe, a także miejsca postojowe dla samochodów osobowych i ciężarówek. Powstanie 48 miejsc postojowych dla aut osobowych, 9 dla ciężarówek, 7 zatok autobusowych. 

Prace rozpoczęły się w kwietniu tego roku. Obecnie trwa budowa 3,3 km sieci wodociągowej i 2,7 km kanalizacyjnej. Powstają nasypy, a także odbywa się korytowanie głównej trasy. Na kilkuset metrach została już położona pierwsza warstwa kruszywa oraz - jako dodatkowe wzmocnienie podłoża – tzw. georuszt.

Równocześnie trwają prace teletechniczne, związane z budową sieci oświetleniowej. Na kolejnych łącznikach wykonywane są prace związane z siecią wodociągową i sanitarną, która przechodzi próby ciśnieniowe. Na docelowym placu, gdzie powstanie Centrum Usług "Mulnik", trwa makroniwelacja. Teren został oczyszczony z karpin (pozostałościach po usuniętych drzewach) i wyrównany. Urobek ziemny, który pozyskiwany jest przy budowie trasy dojazdowej na bieżąco trafia na teren głównego placu, gdzie wykorzystywany jest do makroniwelacji terenu. 

Umowa na realizację inwestycji została podpisana 2 kwietnia pomiędzy Miastem Świnoujście, ZWIK Świnoujście i wykonawcą wyłonionym w przetargu - firmą PORR S.A. z Warszawy. Wartość całej inwestycji to około 34 mln zł. Miasto otrzymało dofinansowanie unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-20 w kwocie 15 mln zł.

Autor: BiK UM Świnoujście
comments powered by Disqus