Sobota, 31 października 2020r.

Imieniny: Urbana, Saturnina, Krzysztofa

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Karsibór. Rusza przebudowa ulicy 1 Maja

Miasto

Karsibór. Rusza przebudowa ulicy 1 Maja

Foto: BiK UM Świnoujście

Niespełna dwa lata ma potrwać przebudowa głównej drogi Karsiboru – 1 Maja. Dziś Prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz podpisał umowę z wykonawcą firmą Met – Instal z Miękowa koło Goleniowa. W ciągu dwóch tygodni wykonawca ma przejąć plac budowy. Prace zaczną się od strony kościoła w kierunku mostu.

To dobra wiadomość dla mieszkańców tej wyspy, ale także coraz liczniej odwiedzających ją turystów. Ulica 1 Maja zostanie przebudowa na całej długości, czyli ponad 2800 metrów wraz z budową drogi rowerowej wzdłuż ulicy Mostowej (w sumie całość 3200 metrów). Po przebudowie jezdnia będzie miała 5,5 metra szerokości, a na łukach ponad 6 metrów. Po obu stronach powstanie chodnik. Wzdłuż drogi wybudowana zostanie również droga rowerowa o szerokości 2,5 metra.

– W poszczególnych częściach Świnoujścia regularnie realizujemy najważniejsze inwestycje drogowe, które umożliwiają sprawne funkcjonowanie miasta i poprawiają komunikację. Konsekwentnie działamy na rzecz zmiany Świnoujścia na lepsze, a przebudowa ul. 1 Maja to kolejny etap tego procesu – powiedział dziś podczas podpisania umowy Prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz. – To fakt, że dzielnica Karsibór długo czekała na tę decyzję, jednak za chwilę rozpoczną się prace, które trwale odmienią tę część miasta. Potrwają 20 miesięcy i choć bez wątpienia będą uciążliwe, to efekt, który Państwo zobaczą na pewno będzie wart tego oczekiwania.

Z krajobrazu Karsiboru znikną tzw. rybaczówki, postawione tam w latach 80. XX wieku. Zmodernizowana będzie duża część nabrzeża, przy którym teraz stoją. Powstaną chodnik i tereny rekreacyjne np. siłownia pod chmurką. Będzie też deptak wzdłuż Alei Dębów. 

– Przed rozpoczęciem inwestycji drzewa zostaną zabezpieczone, będziemy również wnioskować do wykonawcy o szczególną uwagę i ochronę dębów tak, aby ich nie uszkodzić – dodała Zastępca Prezydenta Barbara Michalska. – Cieszę, że podpisujemy umowę właśnie dzisiaj, w dniu rozpoczęcia Europejskiego tygodnia Zrównoważonego Transportu, bo w Karsiborze powstanie nie tylko piękna, reprezentacyjna aleja, ale również nowoczesna i bezpieczna droga rowerowa. 

Inwestycja rozpocznie się od prac ziemnych. To przede wszystkim położenie kanalizacji ciśnieniowej i podciśnieniowej, która rozpocznie budowę całego systemu kanalizacji na terenie dzielnicy Karsibór. Dwie stacje podciśnieniowe, które powstaną w ramach inwestycji, zapewnią w przyszłości możliwość odbioru ścieków przez mieszkańców. 

– Za kilka lat, kiedy gotowa będzie decyzja o kanalizacji całej dzielnicy, główna arteria kanalizacyjna będzie już gotowa i nie trzeba będzie znowu przebudowywać ulicy – wyjaśniła Małgorzata Bogdał, prezes spółki Zakład Wodociągów i Kanalizacji. – W ramach inwestycji wymienimy także sieć wodociągową na całej długości ulicy 1 Maja.

Koszt przebudowy to 35,5 mln złotych, z czego 7,5 mln przypada na ZWiK. Na inwestycję Miasto otrzymało dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych w wysokości niemal 13 mln złotych. Reszta – 28 mln złotych – będzie pochodziło z budżetu miasta.

Autor: BiK UM Świnoujście
comments powered by Disqus