Sobota, 31 października 2020r.

Imieniny: Urbana, Saturnina, Krzysztofa

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Świnoujście kolejny raz liderem inwestycji w kraju

Miasto

Świnoujście kolejny raz liderem inwestycji w kraju

Foto: scie24

Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” opublikowało ranking wydatków inwestycyjnych samorządów w latach 2017-2019. Świnoujście, drugi raz z rzędu, zostało liderem wśród miast na prawach powiatu. Nadmorski kurort jest jedynym miastem z Pomorza Zachodniego, które znalazło się w najlepszej dziesiątce rankingu. 

Zestawienie publikowane przez „Wspólnotę” jest jednym z najważniejszych, przedstawiających aktywność samorządów w Polsce. Już w ubiegłorocznej edycji w kategorii miast na prawach powiatu Świnoujście zwyciężyło, wyprzedzając lidera kilku ostatnich edycji – Gliwice i awansujący szybko Konin. Kolejny rok przynosi utrwalenie tego trendu. W rankingu obejmującym lata 2017-2019 średnie wydatki inwestycyjne w Świnoujściu wyniosły 3600 zł per capita (na osobę). To o ponad 1200 zł więcej niż kolejne miasto w rankingu, czyli Krosno z wydatkami 2397 zł na osobę. Trzecie miejsce zajął Konin, a dopiero za nim uplasowały się Gliwice. W 2017 roku Świnoujście przeznaczało na inwestycje 50 mln zł rocznie. Rok później zaplanowana na inwestycje kwota wzrosła do ponad 200 mln zł, zaś w 2019 roku było to ponad 321 mln zł. 

- Inwestycje to nasz priorytet, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że to one generują rozwój miasta - mówi Janusz Żmurkiewicz, Prezydent Miasta Świnoujścia. - I nie chodzi wyłącznie o wielkie projekty infrastrukturalne, jak budowany obecnie tunel czy trwająca budowa obwodnicy miasta. Ważna jest każda, nawet wydawałoby się niewielka inwestycja. Systematyczny skok Świnoujścia w rankingu w ciągu ostatnich kilku lat, aż do pozycji lidera, to efekt rosnących dochodów budżetu miasta.

Najnowszy ranking został opublikowany 5 października. Honorowe wyróżnienie, czyli statuetka Kazimierza Wielkiego, trafi do rąk Prezydenta Świnoujścia Janusza Żmurkiewicza podczas Gali Inwestorów Samorządowych XVIII Samorządowego Forum Kapitału i Finansów w Katowicach.

Patrząc przez pryzmat rekordów i używając sportowej metaforyki, można powiedzieć, że 2019 rok w inwestycjach był medalowy - uważa autor rankingu „Inwestycje samorządowe 2017–2019”, prof. Paweł Swianiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego. - Najważniejszym działem inwestycji jest transport, który w skali wydatków majątkowych wszystkich szczebli samorządowych pochłonął w 2019 r. aż 45 proc. wszystkich środków. Na drugim miejscu jest gospodarka komunalna – 13 proc., zaś na trzecim inwestycje w oświatę (ok. 8,5 proc.). Opracowując ranking, pod uwagę bierzemy całość wydatków majątkowych poniesionych w ciągu ostatnich trzech lat. W ten sposób chcemy uniknąć dużych, chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu. Poza wydatkami zapisanymi w budżecie staramy się uwzględniać także wydatki ponoszone ze środków własnych przez spółki komunalne.

Autor: BiK UM Świnoujście
comments powered by Disqus