Sobota, 25 września 2021r.

Imieniny: Aurelii, Wladysława, Kleofasa

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Park Zdrojowy wypełniony muzyką – moc atrakcji na otwarcie w zrewitalizowanym miejskim parku

Miasto

Park Zdrojowy wypełniony muzyką – moc atrakcji na otwarcie w zrewitalizowanym miejskim parku

Foto: BiK UM Świnoujście

Jazz rodem z USA, lokalni muzycy, iluminacje i wiele innych atrakcji czeka mieszkańców miasta 18 września, kiedy odbędzie się otwarcie zrewitalizowanej części Parki Zdrojowego. Inwestycja właśnie zmierza ku końcowi. W pierwszych dniach września odbędzie się jej odbiór.

Zrewitalizowany został sektor Parku Zdrojowego położony między ulicami Krzywoustego, Chrobrego, Sienkiewicza i Monte Cassino. Umowa z wykonawcą została podpisana w marcu 2020 roku. Koszt robót budowlanych wyniósł niemal osiem milionów złotych. 18 września, już po odbiorze technicznym Parku Zdrojowego, mieszkańcy miasta zostaną zaproszeni na wyjątkowe wydarzenie, które uświetni zakończenie prac.

- Nasz Park Zdrojowy to zielone płuca Świnoujścia – mówi Janusz Żmurkiewicz, prezydent miasta. – Do celebrowania jego nowej odsłony chcemy zaprosić wszystkich mieszkańców. Planujemy wiele atrakcji, które wpisują się w charakter tego magicznego miejsca i jego funkcji, jaką pełni w naszym uzdrowisku. 

W realizacji projektu otwarcia parku, wesprze władze miasta świnoujścianin Łukasz Filiński, który po latach emigracji w USA, wrócił w swoje rodzinne strony.

- Po latach spędzonych w Stanach przyjechałem tu opiekować się chorą mamą – opowiada Łukasz Filiński. – W tym czasie dużo spacerowałem po parku, chłonąc jego niesamowity klimat. Dziś, kiedy miejsce to tak zyskało na atrakcyjności, chcę pomóc w organizacji jego otwarcia. Planujemy wyjątkową uroczystość, która odbędzie się 18 września, w Dniu Pierwszej Miłości.

Gościem zaproszonym przez Łukasza Filińskiego będzie Konrad Paszkudzki, muzyk jazzowy polskiego pochodzenia, który na co dzień mieszka w Nowym Jorku. 18 września da specjalny koncert w nowo wybudowanej altanie Parku Zdrojowego wraz ze swoim zespołem Konrad Paszkudzki Trio.

- To wybitny muzyk, mistrz jazzu klasycznego, który zagrał kilka tysięcy koncertów w 50 różnych krajach świata – mówi Łukasz Filiński. – Ma polskie korzenie, ale urodził się w Australii. Nasz język i kulturę poznał dzięki determinacji swoich rodziców.

Koncert Konrada Paszkudzkiego nie będzie jedyną atrakcją wieczoru w Parku Zdrojowym. Od godz. 18 w parkowych alejach koncertować będzie sześć zespołów i solistów ze Świnoujścia i regionu. Miejsca zostaną odpowiednio nagłośnione i oświetlone. Koncert Konrad Paszkudzki Trio w historycznej altanie koncertowej odbędzie się o godz. 19.30. W przygotowaniu jest specjalna aplikacja mobilna, która ma prowadzić mieszkańców przez miejsca, w których będą odbywać się koncerty.  

 ***

Zakres rewitalizacji sektora Parku Zdrojowego obejmował przebudowę i budowę alei spacerowych, wykonanie oświetlenia, małej architektury - ławek, stojaków na rowery, koszy na śmieci. W zakresie była też budowa altany koncertowej o konstrukcji drewnianej oraz odrestaurowanie poidełka, a także prace związane z zielenią - cięcia sanitarne w ok. 200 drzewach, cięcia formujące ok. 1300 krzewów i cięcia formujące ok. 520 drzew. Nasadzono 37 nowych drzew, ok. 300 krzewów, ok. 840 krzewów żywopłotowych i wykonano kwietniki na powierzchni ok. 600 m2. W późniejszym terminie zrealizowany zostanie plac zabaw, a po uzgodnieniu z konserwatorem zabytków lokalizacji – również wybieg dla psów. Wykonawcą robót jest Zakład Handlowo - Usługowy Arkadiusz Jaranowski z Międzyrzecza, projektantem - Pracownia Projektowa Konserwacji Zabytków ze Szczecina. Koszt Koszt robót budowlanych to ok. 7,9 mln zł, z czego z dofinansowania pochodzi ok. 5,5 mln zł. Długość wszystkich zrewitalizowanych alejek wynosi ok. 2,1 km.

Autor: BiK UM Świnoujście
comments powered by Disqus