Wtorek, 19 października 2021r.

Imieniny: Ziemowita, Jana, Pawła

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / ETZT w Świnoujściu: święto mieszkańców i drugi etap konsultacji społecznych

Miasto

ETZT w Świnoujściu: święto mieszkańców i drugi etap konsultacji społecznych

Foto: BiK UM Świnoujście

Ekologiczne pikniki, sadzenie drzew, przejazd rowerów przez miasto, a nawet wystawa domowych pupili. Świnoujście po raz kolejny dołącza do obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Miasto wchodzi także w drugi etap konsultacji społecznych, które zadecydują o komunikacyjnej przyszłości Świnoujścia.

ETZT, czyli Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu obchodzony jest we wrześniu w wielu europejskich miastach. Urząd Miasta Świnoujścia od 16 do 22 września przygotował 16 różnorodnych atrakcji dla mieszkańców. W planach m.in.

  • Miasteczko Ruchu Drogowego przy ul. Grunwaldzkiej,
  • Minipiknik Odnawialnych Źródeł Energii na Placu Wolności,
  • darmowe roślinki do adoptowania przez mieszkańców,
  • “Masa krytyczna”, czyli przejazd rowerzystów ulicami miasta.

Dodatkowo, w planie są także dwie akcje “Sprzątania świata”, czyli oczyszczania terenów miejskich, montaż nowych stojaków rowerowych i  wspólne sadzenie drzew przy ul. Bohaterów Września.

– Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to nie tyle święto komunikacji co święto mieszkańców – zaznacza Zastępca Prezydenta Świnoujścia Barbara Michalska. – Zapraszam wszystkich do uczestnictwa i poczucia tego “dobrego ducha” miasta na miarę XXI wieku. Miasta ze zrównoważonym transportem i przyjaznego dla mieszkańców. 

Szczegółowy harmonogram wydarzeń w ramach ETZT znajduje się na stronie Urzędu Miasta Świnoujście: www.swinoujscie.pl.  

Rusza drugi etap konsultacji społecznych

Urząd Miasta uruchamia 16 września drugi etap ważnych konsultacji społecznych, które funkcjonują od lipca pod tytułem “Twój Ruch”.

Z przeprowadzonej analizy wynika, że po otwarciu tunelu łączącego wyspy Wolin i Uznam istnieje ryzyko wzrostu podróży samochodami po Świnoujściu o 25% do 2042. Znacząco zwiększy się liczba samochodów, co pogorszy jakość życia mieszkańców.

– Proponujemy więc trzy koncepcje, według których może rozwijać się komunikacja w Świnoujściu – mówi Michalska. – Głos mieszkańców, który usłyszymy w ramach trwających konsultacji pomoże radnym miejskim podjąć właściwą decyzję, a pracownikom urzędu dostosować scenariusze do potrzeb ludzi. W ramach trwającego ETZT będziemy rozdawać mieszkańcom broszury, w których znaleźć można wszystkie najważniejsze informacje dotyczące konsultacji.

W ramach konsultacji społecznych mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi i pomysły do trzech proponowanych scenariuszy:

  • zachowawczego - priorytet mają samochody,
  • zrównoważonego - próba zrównoważenia wszystkich środków transportu ze szczególnym uwzględnieniem tych ekologicznych,
  • nastawionego na mieszkańca - ułatwienia dla podróży rowerem i pieszo, budowa infrastruktury pieszo-rowerowej. Na części ulic ograniczamy ruch samochodowy.

Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi, komentarze i pomysły w ramach konsultacji społecznych na dwa sposoby:

  • wysyłać maile na specjalną skrzynkę mailową: konsultacje@um.swinoujscie.pl
  • wrzucać uwagi w wersji papierowej do niebieskiego pudełka z napisem “Konsultacje społeczne”. Znajduje się ono na parterze budynku Urzędu Miasta Świnoujście przy ulicy Wojska Polskiego 1/5.

Mieszkańcy szczegółowe informacje znajdą na stronie Urzędu Miasta Świnoujście: www.swinoujscie.pl.

Autor: BiK UM Świnoujście
comments powered by Disqus