Środa, 29 czerwca 2022r.

Imieniny: Piotra, Pawła

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / 5 mln złotych dofinansowania: w Świnoujściu powstanie promenada leśna

Miasto

5 mln złotych dofinansowania: w Świnoujściu powstanie promenada leśna

Foto: BiK UM Świnoujście

Znane są wyniki naboru wniosków o dofinansowanie do Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych dla gmin uzdrowiskowych. Świnoujście otrzymało w nim 5 mln złotych na realizację budowy tzw. promenady leśnej wzdłuż ulicy Uzdrowiskowej.

 

Do rządowego funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych „Polskie Uzdrowiska” samorządy mogły złożyć dwa wnioski - jeden do 2 mln złotych i jeden do 5 mln złotych. O bezzwrotne dofinansowanie inwestycji mogły wnioskować gminy uzdrowiskowe oraz gminy posiadające status obszaru ochrony uzdrowiskowej. Dofinansowanie mogło wynieść do 98 procent wartości inwestycji, wymagany wkład własny gminy to 2 proc. Miasto Świnoujście skorzystało z tej możliwości.

- Cały czas zależy nam na rozwoju Dzielnicy Nadmorskiej – mówi Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. – W związku z tym, że gmina posiada status uzdrowiska, mogliśmy wnioskować o dofinansowanie tych inwestycji, które posłużą jego rozwojowi. Dlatego złożyliśmy dwie propozycje dotyczące przedłużenia promenady aż do parkingu w okolicach wiatraka. Rząd przyjął jedną z nich, droższą. Ale będziemy również szukać środków w budżecie na drugą część, tak by wybudować promenadę wzdłuż całej ulicy Uzdrowiskowej.

Promenada leśna to kolejny etap rozwoju promenad w Świnoujściu. Zaprojektowano ją na odcinku 800 metrów. W jej zakres wchodzi budowa ciągu pieszego – utwardzonej ścieżki o uszlachetnionej nawierzchni.  

- Promenada zostanie zaprojektowana tak, aby w jak najmniejszym stopniu ingerować w otaczającą ją przyrodę i zapobiec wycince drzew – dodaje Janusz Żmurkiewicz. - Ścieżka będzie wić się wśród drzew, tworząc meandry z miejscami do odpoczynku. Zachowany w ten sposób pas zieleni ma stanowić bufor pomiędzy drogą i nowymi inwestycjami wzdłuż ul. Uzdrowiskowej.  

Promenada leśna zakończy ciąg promenad zrealizowanych przez Miasto w ostatnich latach o długości prawie 3 km, biegnący równolegle do plaży: 

- promenada transgraniczna – ciąg pieszo-rowerowy, 
- promenada historyczna z tężnią, 
- promenada zdrowia  ze ścieżkami dla rowerzystów, rolkarzy i pieszych, z ogrodem sensorycznym, placami zabaw, fontanną,
- kładka (promenada) na wydmach, 
- planowana promenada leśna (800 m)

Promenady są łącznikiem pomiędzy bazą sanatoryjno-noclegową a plażą, oddzieloną od promenad lasem, a także - we wschodniej części  z zabytkowym Parkiem Zdrojowym (jeden z największych w Polsce, zrewitalizowany w ostatnich 10 latach). Korzystają z nich zarówno kuracjusze, turyści jak i mieszkańcy.

Zakładany termin zakończenia inwestycji, to zima 2023 r.

Autor: BiK UM Świnoujście
comments powered by Disqus