Niedziela, 29 stycznia 2023r.

Imieniny: Zdzisława, Franciszka, Józefa

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Świnoujście wyśle generatory prądu

Miasto

Świnoujście wyśle generatory prądu

Foto: BiK UM Świnoujście

Dwa generatory prądu elektrycznego, każdy o mocy 5kW, trafią do Gminy Truskawiec na Ukrainie. To odpowiedź na prośbę mera tego miasta, skierowaną do Prezydenta Świnoujścia Janusza Żmurkiewicza.

Otrzymaną prośbę prezydent Świnoujścia przedstawił radnym, którzy dziś na sesji jednogłośnie poparli udzielenie takiej pomocy.

Truskawiec to ukraińskie miasto – uzdrowisko, położone 100 km na południe od Lwowa. Jest miastem partnerskim Świnoujście. W związku z obecną sytuacją na Ukrainie Mer Truskawca zwrócił się do miast partnerskich, w tym Świnoujścia z prośbą o udzielenie pomocy rzeczowej w postaci generatorów prądu, które mógłby zastąpić elementy infrastruktury energetycznej zniszczone w czasie trwającej wojny i dałyby możliwość zabezpieczenia w energię elektryczną tamtejsze szkoły, przedszkola i miejskie wodociągi. 

- W związku z uszkodzeniami obiektów energetycznych Ukrainy podczas ataków rakietowych przez wojska rosyjskie, w naszym kraju wprowadzono specjalny reżim oszczędzania energii – napisał m.in. Mer Truskawca Andrej Kulczynski. – Musimy przygotować się na przymusowe przerwy w dostawie prądu i zminimalizować zużycie energii elektrycznej

Do prośby mer dołączył listę potrzebnych generatorów, ich mocy. Takie same prośby o pomoc Mer Truskawca wysłał także do innych miast partnerskich w Polsce.

Autor: BiK UM Świnoujście
comments powered by Disqus